BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x
BREAKING NEWS

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita Nikollës për të kthyer Sali Berishën në politikë, aleanca e kullave të Zenit pushton Parlamentin, zbardhen skenarët e minutave të fundit mes kryeparlamentares me dyshen Noka-Bardhi

Kryetarja e Kuvendit në pazare antiamerikane, ja skema e Lindita
x

Aktualitet

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka komentuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Open’ në lidhje me çështjen e pensionistëve që rezultuan me pasuri marramendëse.

Gjatë bisedës në studio, Kryemadhi theksoi se problemi nuk janë pensionistët.

“Nuk mendoj që problemi janë pensionistët, por pjesa e kompanive ku ka ndodhur shitja e aksioneve. Të gjithë keni dëgjuar që në 2020 janë dënuar disa firma për evazion fiskal, ku në fakt kanë zbuluar 5 apo 10% të faturave që kanë. Në momentin që është konstatuar lidhja me kompanitë e inceneratorëve është mbyllur edhe çështja e tyre. Është bërë sikur është bërë një hetim, pra sot kur flasim ne avokatia e kësaj gjejë çohet dhe thotë se janë dënuar në 2020, por janë dënuar për 10 % të evazionit fiskal kur volume më i madh ka qenë për kompanitë e inceneratorëve.”, tha ajo.

Pjese nga biseda:

Bogdani: Ju po e kallëzoni nga e para, a keni besim se do hetohet a keni besim tek SPAK?

Unë këtë punë kam. Kam besim sepse përderisa sa kam vendosur firmën kam besim, tani SPAK është në provë. SPAK evazionin fiskal të Klodian Zotos e ka, në vijim do të bashkëngjisë shtesën e padisë. I kam dërguar dy herë letër dhe thotë jemi në hetim paraprak për inceneratorin e Tiranës.

Mentor Kikia: Kjo skemë është më e madha pas firmave piramidale. Është totalisht e pafalshme për drejtësinë që e kapërcyen këtë me hetim dhe gjykim që nuk la asnjë gjurmë. Të gjesh në një listë dhjetëra kompani të mëdha që sot vënë vulën në fonde shtetërore të rëndësishme është e pafalshme dhe është detyrë e jona të ngremë zërin derisa Prokuroria të ulet mbi këtë skemë. Kjo i jep kësaj skeme formën e një krimi të organizuar…

Gazetarja Lala: Skema që ka prezantuar zonja Kryemadhi biem dakord që afera është e rëndë. Nuk më surprizon sepse jemi në vend që kemi pasur edhe patronazhistët…

Kryemadhi: A bëhet gjë sot në Shqipëri pa lejen e Edi Ramës, e mori nga Holanda dhe tha dil e jep përgjigje…Nuk janë këta problemi…Problemi është shteti…Që ta bëjë rrugën 20 mln euro nuk e ka fajin firma…Këto janë skema qeveritare…E njëjta skemë është e inceneratorëve.

Gazetarja Lala: Mund ta bëni një hartë nga ku fillon përfshirja…

Kryemadhi: Është e gjithë qeveria, fillon me tatimet, regjistrimi i kompanive, drejtoria , MF që ka zërat e buxheteve, si disbursohen paratë në bazë të kontratave të nënshkruara… Ne e dimë që Krifca nuk ka lënë serë pa inauguruar tre herë në vit. Kemi denoncuar projektet…