BREAKING NEWS

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD, skenar si në 1998 për të sulmuar selinë dhe larguar me forcë Bashën

Ja planet e dhunshme të Berishës për të marrë PD,
x
BREAKING NEWS

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca po mbështet në prapavijë Saliun në luftën me SHBA, bashkë me Metën synojnë trazira

Ish-këshilltari i nxjerr të fshehtat Berishës, Grid Rroji: Franca
x
BREAKING NEWS

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në politikë, tregohet i gatshëm të dëshmojë në Komisionin Hetimor për 25 prillin

Rama fton Bashën të ulen në tryezë për vetingun në
x

Aktualitet

Çfarë do të ndodhë me shkollat? Komiteti Teknik i Ekspertëve zbulon strategjinë që do ndiqet: Nëse do të vazhdojmë në një situatë të tillë...

Çfarë do të ndodhë me shkollat? Komiteti Teknik i

Ekspertët e Komitetit Teknik iu përgjigj sot interesit të gazetarëve se çfarë do të ndodhë me shkollat në shtator, referuar përhapjes së variantit Delta.

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, tha se gjithçka do të shihet në varësi të situatës, por sipas saj, situata nuk është më e rrezikuar se kur nuk kishte nisur vaksinimi.

Pyetje: Si do të trajtohen të infektuarit me Delta dhe çfarë do të bëhet me shkollat?

Mjeku epidemiolog, Dhimitër Kraja: Mënyra si virusi dëmton trupin, nuk ka ndryshuar, ka ndryshuar vetëm pjesa e jashtme. Nëse literatura botërore, nëse spitalet më të mira të botës, do të kenë modifikime të skemave apo të medikamenteve, sigurisht që do t’i përgjigjemi dhe ne në mënyrë korrekte e të saktë.

Mira Rakacolli: Nëse do të vazhdojmë me një situatë të tillë si sot, nuk ka asnjë arsye që shkollat të mos fillojnë. Nuk është njësoj situata si më parë, sepse më parë arsimtarët i kishim të pavaksinuar. Tashmë arsimtarët janë vaksinuar dhe shumica e prindërve apo gjyshërve të fëmijëve janë vaksinuar. Megjithatë, do të shikojmë si do të jetë situata epidemiologjike dhe në varësi të saj do të merret edhe vendimi për shkollat.

Albana Fico: 38% të rasteve e kemi nga ky grupim, ndërsa pjesa tjetër nuk kanë lidhje me udhëtimet jashtë vendit, por janë në Shqipëri. Pra, 62% e kemi brenda vendit, ndaj dhe është e domosdoshme të theksojmë se masat duhet të rimerren me shumë seriozitet.