BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Aktualitet

Çfarë po ndodh me kryebashkiakun e Himarës? Komisioni Europian reagon për arrestimin dhe burgosjen e Fredi Belerit

Çfarë po ndodh me kryebashkiakun e Himarës? Komisioni Europian

Komisioni Europian ka thyer heshtjen për çështjen e arrestimit dhe burgosjes së Fredi Belerit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, i akuzuar për shit-blerje votash dhe i arrestuar vetëm dy ditë përpara zgjedhjeve lokale të 14 majit.

Një zëdhënës i Komisionit i tha autores së Inside Albania në Euronews Albania, Alice Taylor, se ata nuk mund të komentojnë mbi hetimet që po zhvillohen, por janë në dijeni të situatës.


“Ne vijojmë t’i ndjekim zhvillimet. Nuk mund të komentojmë hetimet në vijim dhe kërkojmë që të sigurohet vazhdimësia e procesit,” u shpreh zëdhënësi i Komisionit.
Sa i takon zgjedhjeve lokale, ata u shprehën se “rastet e keqpërdorimit të burimeve publike në nivel kombëtar dhe lokal, pretendimet për presion ndaj votuesve dhe punonjësve të administratës dhe në veçanti për blerjen e votave, janë shqetësuese dhe duhen hetuar përkatësisht.”

Komisioni Europian shtoi se palët politike duhet të angazhohen në një dialog dhe “të adresojnë të gjitha rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe Komisionit të Venecias.”Kujtojmë se Fredi Beleri i ka mohuar të gjitha akuzat që rëndojnë ndaj tij dhe e ka quajtur arrestimin “të motivuar politikisht”, një qëndrim që është mbështetur edhe nga Athina zyrtare.

Beleri është transferuar në Tiranë, ku po vijon të qëndrojë i burgosur, pavarësisht kërkesave të skuadrës së tij ligjore për ta pritur mbylljen e hetimeve dhe vendimin në arrest shtëpie për shkak të problemeve me shëndetin.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis dhe Ministri i Jashtëm Nikos Dendias e kanë dënuar arrestimin dhe kanë kërcënuar se do të bllokojnë procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian në rast se Beleri nuk lihet i lirë. Sidoqoftë, Komisioni Europian nuk e ka komentuar këtë çështje.

Rasti i Fredi Belerit i është raportuar edhe Presidentes së Komisionit Europian Ursula von der Leyen dhe Këshillit të Punëve të Jashtme gjatë një takimi në Bruksel këtë të hënë.
Në anën tjetër, Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka kanë deklaruar se çështja e arrestimit të Belerit nuk është politike dhe kanë kërkuar që organet e drejtësisë të bëjnë punën e tyre pa ndërhyrje dhe presione nga jashtë.