BREAKING NEWS

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe benzinës

Mblidhet Bordi i Transparencës, ulet çmimi i naftës dhe
x
BREAKING NEWS

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet shkaku kryesorë, dyshohet se biznesmeni i njohur...

Kryeministri i Spanjës bojkoton Samitin e BE në Tiranë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon performancën, ja veprimi që bën Vuçiç (FOTO)

"Hajde ta vallëzojmë vallen e Rugovës"/ Borrell filmon
x
BREAKING NEWS

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep shpresë: Nuk duhet pritur fundi

Kur do të anëtarësohet Shqipëria në BE? Michel jep
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të shmangen spekulimet dhe...

Dhuna ndaj Berishës, vjen reagimi i menjëhershëm i OSBE: Të
x
BREAKING NEWS

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e mirë për Shqipërinë

“85 mln euro mbështetje buxhetore”/ Von der Leyen jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen

Pse u zgjodh Tirana për Samitin? Presidenti i KE zbulon arsyen
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha u sulmua në protestë, mediat e huaja i bëjnë jehonë goditjes së liderit të PD-së

Sali Berisha u sulmua në protestë, mediat e huaja i bëjnë
x

Aktualitet

Çfarë po ndodh në qelitë shqiptare? Lorenc Vangjeli zbardh shifrat tronditëse nga sistemi i paraburgimit

Çfarë po ndodh në qelitë shqiptare? Lorenc Vangjeli zbardh

Duke iu referuar vendimit për lirimin e Alqi Bllakos në studion e ABC Live analisti i njohur Lorenc Vangjeli ka bërë të ditur që ka shifra tronditëse nga sistemi i paraburgimit.

Sipas tij janë rreth 5400 të dënuar në burgjet shqiptare që ndodhen atje, nga të cilët 2900 – 3000 janë të paraburgosur, me akuza nga më të ndryshmet, nga ata që akuzohen si vrasës me pagesë, ose ata që kanë bërë kundravajtje të lloj-llojshme, veprat janë nga më të ndryshmet.

Sipas tij në konceptin tonë, një prokuror thuhet se është i pakorruptuar kur thotë për të gjithë ‘burg’, sepse është mbrapsh mënyra  e gjykimit. Sipas tij mentaliteti ynë si shqiptarë është lindor dhe boshevik.

Për Lorenc Vangjelin, drejtësia ka pasur qëndrim të dyfishtë ndaj Lefter Kokës, i cili vazhdon të qëndrojë në burg.

 

Më të lexuarat