BREAKING NEWS

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte magnituda

Nuk ka qetësi! Tërmeti shkund Shqipërinë, ja sa ishte
x
BREAKING NEWS

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur (FOTO+EMRI)

Arti shqiptar në zi, ndërron jetë poeti dhe shkrimtari i njohur
x
BREAKING NEWS

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe bën deklaratën e fortë: Ja pse kjo parti duhet të shkrihet

Demokratët morën sot goditjen e madhe, reagon Kreshnik Spahiu dhe
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e rasteve me Covid
x
BREAKING NEWS

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet për Fatmir Mediun, shpërthen i revoltuar Erion Braçe dhe nuk lë gjë pa thënë: Mos guxoj kush të...(VIDEO)

“Gërdeci është vrasje masive”/ GJKKO mbylli hetimet
x
BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x

Aktualitet

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata Kushtetuese, a do të rrëzohen zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe a do të ketë zgjedhje të parakohshme?

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata

Gjykata Kushtetuese është mbledhur ditën e sotme për të shqyrtuar disa çështje të rëndësishme, dy paditë e bëra nga shoqata e bashkive të Shqipërisë për ankimimin e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019.

Kujtojmë që presidenti Ilir Meta nuk e dekretoi datën 30 qershor, shtyu datën e zgjedhjeve deri në datën 23 tetor. Kjo gjë nuk u mor parasysh nga qeveria e cila i zhvilloi zgjedhjet në datën 30 qershor. Mbetet për t’u parë se çfarë vendimi do të merret nga Gjykata Kushtetuese, por nëse vendoset pro presidentit dhe padisë së bërë, do të ketë zgjedhje të parakohshme lokale.

Megjithatë, deputeti i partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka thënë se edhe nëse vendoset zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme, ata nuk do të marrin pjesë nëse nuk do të ndryshohet kodi zgjedhor për të garantuar zgjedhje të ndershme.

Kujtojmë që ditë më parë Shoqata e Bashkive të vendit, u mblodh nga kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu i cili incioi kërkesën për shkarkimin e Voltana Ademit si kryetare e këtij institucioni. Kjo për faktin se Voltana Ademi, kryebashkiakia e Shkodrës ishte ajo që ngriti padinë në Gjykatën Kushtetuese përsa i përket zgjedhjeve lokale të 30 qershorit, me arsyetimin se janë antikushtetuese.

Vendimi për të shkarkuar kryetaren e Bashkisë Shkodër u mor me qëllimin që gjykimi i padisë së saj në Gjykatën Kushtetuese, të ndalojë përsa kohë ajo nuk do ishte më kryetare e SHBSH, por kjo nuk ndodhi duke qenë se çdo çështje me interes të lartë publik, nuk pushon së gjykuari edhe nëse padia tërhiqet.

Më të lexuarat