BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Aktualitet

Çfarë rastesh duhet të denonconi? Drejtoresha e AKU-së bën thirrjen e rëndësishme drejt qytetarëve

Çfarë rastesh duhet të denonconi? Drejtoresha e AKU-së

Drejtoresha e AKU-së, Jeta Deda, ka qetësuar qytetarët pasi produktet e markës ‘Wudy’ rezultuan me llojin e bakterit ‘Listeria pak ditë më parë duke ngritur shqetësimin për sigurinë e produkteve ushqimore në vend.

Në një dalje televizive, ajo sqaroi se të gjitha produktet e markës Wudy janë tërhequr tashmë nga tregu, megjithëse asnjë nga 5 lotët që është konsideruar problematik nuk ka hyrë në vendin tonë.

Deda tha po ashtu se është kryer një kontroll i shtuar për të garantuar sigurinë ushqimore, ndërsa bëri me dije se një produkt me origjinë bimore nuk është lejuar që të futet në territorin e Shqipërisë. Madje, tha Deda, u është bërë thirrje edhe autoriteteve ndërkombëtare që të tërhiqet edhe nga tregjet europiane.

"Janë 5 lloje produktesh, dua ta sqaroj. Në mënyrë të përhershme kur ka gjetje të tilla mund të ketë tërheqje nga tregu, e kemi edhe detyrimin që në këtë sistem të raportimit të menjëhershëm të njoftojmë dhe masat që kemi marrë. 5 lotët ‘Wudy’ që janë konsideruar problematike nuk janë futur në Shqipëri, pavarësisht se produkti është tërhequr. Fakti që AKU njofton tërheqjen e disa lotëve nuk do të thotë se janë lote që kanë pasur këtë ngarkesë, por bëhet për të hequr këtë ngarkesë.

Është ndjekur në bazë të lotëve. Kemi të bëjmë me një sistem të lehtë gjurmueshmërie, ka qenë e kolljatë tërheqja nga tregu. Është një proces që ndodh, pasi ky përbën një risk të shtuar. Do të ketë një kontroll të shtuar për të garantuar sigurinë ushqimore. Kemi njoftuar për një produkt me origjinë bimore që mos të jetë në territorin e Shqipërisë, por po ashtu të të tërhiqet nga tregjet e tjera evropiane. Nuk mund të shprehemi akoma për këtë produkt. Por ky produkt nuk është futur në treg. Kemi 7 laboratorë rajonalë të AKU-së që analizojnë produktet. Kemi ende punë për të bërë para, por kjo nuk do të thotë se nuk kemi marrë masa, dhe se ku nuk dimë se ku do të shkojmë.’- u shpreh Deda.

Deda kishte një këshillë të qartë për konsumatorët: të konsumojnë produkte me etiketë të përkthyer në gjuhën shqipe. Kjo pasi sipas, drejtoreshës së AKU-së, etiketa në gjuhën shqipe tregon se produkti është kontrolluar nga AKU.

‘Prania e një etikete në gjuhën shqipe që ka të shënuar datën e prodhimit dhe të skadencës tregon se ka kaluar në duart e konsumatorëve. Çdo produkt që nuk e ka etiketën në gjuhën shqipe ai produkte nuk ka kaluar në duart e AKU-së, ju ftoj të denonconi nëse nuk e kanë këtë etiketë. Etiketat tregojnë se produkti është i certifikuar. Konsumoni produkte që shiten në etiketën me gjuhën shqipe.’- tha Deda.