BREAKING NEWS

“FBI”-ja shqiptare nis punën më 1 shtator, zbardhen detajet ku do të jetë selia

“FBI”-ja shqiptare nis punën më 1 shtator, zbardhen
x

Aktualitet

Flasin Epidemiologët: Ja zonat më të nxehta, ku po infektohen njerëzit dhe kryevatra e koronavirusit në vendin tonë

Flasin Epidemiologët: Ja zonat më të nxehta, ku po infektohen

Kryevatra e koronavirusit në vendin tonë mbetet Tirana, duke u renditur me shifrat më të larta të të prekurve aktive nga virusi, por edhe me humbjet e jeteve ne rang vendi.

Ne takimin e sotem me ministren e Shendetesise, epidemiologet theksuar se ne Tirane tre jane zonat me problematike.

“Prej 5 muajsh nga puna jone ne terren, ne Tirane, vatrat me problematike jane ne zonat rurale, Astiri, Fresku dhe deri diku Kodra e Diellit. Vatrat jane tashme komunitare, edhe me hapjen e fshaes orare, kemi shume vatra komunitare. Kjo eshte vene re  sidomos neper evente, mortore, fesatsh, ditelindjesh qe marrin pjese grupe te kondiderueshme dhe grumbullime te rinjsh”- tha nje epidemiologe.

Sipas nje tjeter epidemiologu ne terren, dy jane linjat e perhapjes, vatrat familjare dhe linjat e punes.

Shqetesim mbetet rritja e rasteve ne moshat e reja, qe eshte bere tashme nje burim i madh dhe problematik i perhapjes se infeksionit.