BREAKING NEWS

Ndërkombëtarët japin alarmin: Lidhjet me gjyqësorin po shpëtojnë politikanët nga burgu, Rama-Basha promovojnë vetëm besnikët, LSI parti familjare

Ndërkombëtarët japin alarmin: Lidhjet me gjyqësorin po
x

Aktualitet

Foshnja 2-muajshe preket nga COVID-19, shefja e pediatrisë në QSUT zbulon si paraqitet gjendja e saj: Është në trajtim bashkë me nënën!

Foshnja 2-muajshe preket nga COVID-19, shefja e pediatrisë në QSUT

Shefja e shërbimit të Pediatrisë në QSUT, Xhorxhina Kule ka zbuluar sesi paraqitet gjendja shëndetësore e një foshnje 2 muajshe e vila është prekur nga COVID-19 dhe ndodhet e shtruar në spital prej mbrëmjes së të mërkurës.

Kule tha se fëmija ka ardhur me shenja të sëmundjes dhe bronkopneumoni pa insuficencë respiratorë dhe ka rezultuar pozitivë për COVID-19. Po kështu dhe nëna ka shenja të sëmundjes por janë të stabilizuar.

“Nga komunikimet e mëparshme që kemi pasur me infeksionet tek fëmijët gjithnjë ju kemi vënë në dijeni për numrin e fëmijëve. Deri mbrëmjen e pardjeshme nuk kemi pasur asnjë fëmijë të hospitalizuar. Pardje është shtruar një fëmijë 2 muajsh, me shenja të sëmundjes dhe një bronkopneumoni pa insuficencë respiratore. Dhe nëna ka shenja të sëmundjes, të dy janë të hospitalizuar tek ne pasi fëmija është me gji. Janë në trajtim dhe observim nga mjekët. Për momentin, deri tani që flasim, gjendja është e stabilizuar. Që mbrëmë të dy nuk kanë referuar shenja të larta të temperaturës. Jemi në pritje me shpresë që çdo gjë do përfundojë mirë”, deklaroi Kule.

Ajo deklaroi se rreth 110 fëmijë janë prekur nga COVID-19 nga marsi por asnjë nga këta nuk ka kërkuar hospitalizim.