BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Aktualitet

(FOTO) “Nuk e ndjej veten jabanxhi”/ Nuk do ta besoni por e vërtetë, zbulohet përkthyesi shqiptar, krahu i djathtë i presidentit Erdogan: Kam përkthyer për zyrtarët e lartë dhe sekretet...

(FOTO) “Nuk e ndjej veten jabanxhi”/ Nuk do ta besoni por e

Sokol Brahaj, është përkthyesi shqiptar i cili rradhitet në emrat më të njohur të politikës turke. Njihet si mësuesi i parë i gjuhës shqipe në postin e lartë, atë të Ministrisë së Arsimit Turk.

Në një intervisë Brahaj tregoi historinë e jetës se si kishte nisur karrierën në Turqi dhe se si ndihet sot pas kaq shumë vitesh.

“Kam 24 vite që merrem me përkthimet e lartëve, shtetërore dhe private, edhe akademike. Vetë mosha ime, si trazirat e 1997 si  çdo familje kërkonte që të ruante fëmijët e vetë, kalamanjt e vetë t’i shkollonte.

Më pëlqen shumë si vend, nuk e ndjej veten jabanxhi, edhe pse jam martuar me një vajzë me origjinë shqiptare, edhe para martese dhe pas martese, asnjëherë turqit nuk më thonë që jam jabanxhi. Unë jetoj në Izmir dhe kryetari i bashkisë këtu është me origjinë shqiptare, është nga Kosova”, tha ai.

Më tej, Brahaj foli edhe për refuzimin që kishte bërë liderit turk Erdogan, duke pranuar ofertën e opozitës.

“Normalisht kishte një propozim nga partia opozitare turke, por unë u mendova për një kohë të gjatë dhe vendosa të kaloja nga ana tjetër. Plus politikat dhe unë e shoh veten time më shumë aty, zoti kryetar më ka kërkuar shumë herë të punojmë së bashku, jo vetëm të bëjmë disa punë. Edhe e kemi mik të shqiptarëve”, u shpreh ndër të tjera ai.

(FOTO) “Nuk e ndjej veten jabanxhi”/ Nuk do ta besoni por e