BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Aktualitet

Futen në fuqi ndryshimet në polici, çfarë duhet të dini

Futen në fuqi ndryshimet në polici, çfarë duhet të

Duke filluar nga dita e sotme hyn në fuqi struktura e re organizative e Policisë së Shtetit, e cila do të sjellë disa ndryshime. Bazuar dhe në hartën e re gjyqësore, e cila solli dhe shkrirjen e disa prokurorive në rrethe, disa komisariate do ndryshojnë juridiksion varësie.

Komisariati i Kavajës që aktualisht është pjesë e Drejtorisë Vendore Tiranë do t’i kalojë në juridiksion Policisë së Durrësit. Komisariati i Krujës që deri tani ka qenë nën varësinë e Durrësit do i kalojë juridiksionit të Policisë Tiranë.

Struktura e re pritet të përforcojë dhe sektore si ajo e krimeve të rënda, e cila me ndryshimet e reja do të ketë në fokus vetëm hetimin e ngjarjeve apo veprimtarisë së grupeve kriminale. Ndërsa për sa i takon krimeve që si prapavijë kanë konfliktet banale apo ato brenda familjes është menduar krijimi i një sektori të ri.

Vëmendje e veçantë i është dhënë dhe krimit kibernetik që tashmë në çdo drejtori vendore do të ketë një sektor të veçantë të hetimit. Ky ndryshim ka si qëllim rritjen e kapaciteteve në luftën ndaj sulmeve kibernetike apo hetimin e krimeve që lidhen me këtë fushë.

Ndërkohë, një tjetër risi që pritet të sjellë struktura e re, është vëmendja që do i kushtohet objekteve arsimore. Kështu çdo komisariat policie do ketë në përbërje 3 specialistë zone të dedikuar vetëm për problematikat që lidhen me ambientet arsimore. Ky ndryshim vjen edhe pas disa incidenteve të regjistruara muajt e fundit në shkolla e gjimnaze të vendit.

 

Më të lexuarat