BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Aktualitet

Gazeta më e madhe greke me artikull racist dhe fakte të shtrembëruara për Kosovën: Ja si e populluan shqiptarët në mesjetë

Gazeta më e madhe greke me artikull racist dhe fakte të

Gazeta më e madhe greke “Protothema” ka bërë një shkrim me titull racist me fakte të shtrembëruara për Kosovën.

Një shkrim me fakte të shtrembëruara me titullin “Si vendi i shenjtë në Serbi u bë i banushëm me 90% të popullsisë Shqiptare”, ka bërë media greke, ku sipas tyre tregohet sesi Kosova ka qenë Serbi dhe është populliar nga shqiptarët në mesjetë.

Në artikull thuhet se “Kosova përfaqëson pjesën më të shenjtë të tokës serbe, pasi ishte thelbi i shtetit serb gjatë mesjetës dhe se në Studenicë u varros themeluesi i shtetit mesjetar të Serbisë, Stefanos Nemanija (1113 – 1199), i cili themeloi edhe Manastirin e Hilandarit, mbi rrënojat e një manastiri më të vjetër dhe u shpall shenjtore nga serbët”.

“Në vitin 1690 gjatë Luftës së Dytë Austro-Turke (1683 – 1699), pas përfundimit fatkeq të kryengritjes së madhe serbe të nxitur nga Austria, popullsia e revoltuar u detyrua të emigronte për të shmangur raprezaljet turke. Pastaj patriarku ortodoks serb Arsenios III Czernojevic me më shumë se 50,000 serbë nga Nishi, Ipekio, Prizreni dhe Shkupi lanë shtëpitë e tyre dhe u larguan në zonat më veriore që i përkisnin Perandorisë Habsburge në atë kohë. Burime të tjera thonë se serbët që emigruan ishin 40.000 familje, pra rreth 200.000. Këto lëvizje masive të popullatës serbe në veri shkaktuan rrallimin e popullsisë dhe në disa raste shkretim.

Kështu, shqiptarët, kryesisht bujqit, përfituan nga ikja e serbëve, zbritën nga zonat e tyre malore dhe djerrë dhe u vendosën në tokat e braktisura serbe kryesisht në rrafshin pjellor të Kosovës ku ishin vendosur siç përmendëm disa shqiptarë që nga fundi i shekulli i 15-të. Pas arratisjes së serbëve, vendosja e shqiptarëve zgjati shumë vite dhe u favorizua nga autoritetet osmane. Arsyet e politikës osmane ishin të qarta: nga njëra anë dobësuan popullsitë malore që ishin vatra qëndrese dhe nga ana tjetër fituan kultivues dhe punëtorë.

Në të njëjtën kohë, këto lëvizje çuan në përzierjen e popullsive dhe ndarjen e grupeve kombëtare. Gjatë sundimit osman, serbët dhe shqiptarët bashkëjetuan në Kosovë pa probleme të veçanta, pavarësisht se organet e organizuara të turkalvanëve kryenin sulme kundër popullsisë së krishterë. Shekulli XIX u karakterizua nga luftërat çlirimtare të popujve ballkanikë. Nga Prizreni i Kosovës filloi, vonë në krahasim me popujt e tjerë ballkanikë, me “Lidhjen e Prizrenit” (1878-1881). Kështu Kosova fitoi pozitë të lartë edhe në vetëdijen kombëtare të shqiptarëve” thuhet në shkrim.

Në shkrim duket qartë diskriminimi për shqiptarët pasi në asnjë moment nuk shkruhet për masakrën që bëri Serbia me në krye Sllobodan Millosheviçin, por e kundërta sipas “Protothema”, UÇK i “shkaktoi shumë viktima serbisë” dhe se në vitin 1996 UÇK ka “kryer masakra”.