BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Aktualitet

Gazetari zbardh detaje mbi situatën në spitalet COVID/ 15-20 urgjenca në ditë, ja sa janë infektimet për 100 mijë banorë

Gazetari zbardh detaje mbi situatën në spitalet COVID/ 15-20 urgjenca

Situatë e qëndrueshme në dy spitalet COVID në Tiranë. Gazetari Erjon Skëndaj raportoi se prej më shumë se një muaji situata në vend është e qëndrueshme.

“Në spitalin COVID 1 numri i urgjencave ditore shkon nga 15 deri në 20. Pra dhe urgjencat në spitalin COVID 1 janë të qëndrueshme dhe mbeten në të njëjtën shifër. Ndërkohë që është e kuptueshme që një pjesë e madhe e pacientëve vetëkurohen në shtëpi dhe vijnë në spital në gjendje të rëndë shëndetësore. Në javën e fundit numri i fataliteteve ka rënë, në 21 vdekje në 7 ditë. Nuk ka më shumë se 150-160 pacientë. Shifra mbetet konstante, pa kërkuar shtim të shtretërve spitalorë, pasi kapaciteti shkon në 270”, tha Skëndaj.

Gjithashtu ai raportoi se ka një rënie të incidencës dy javore.

“Sa i përket infektimeve në 14 ditët e fundit, rezulton se shifra e infektimeve për 100 banorë është më poshtë se 190. Në dy javët e para të nëntorit ishte 277. Ndërsa në shtator-tetor, shkoi mbi 300 infektime për 100 mijë banorë, pra ishte një shifër e lartë që bëri që Shqipëria të dilte nga lista e vendeve të gjelbra.

Kemi një situatë të qëndrueshme sa i përket infektimeve të reja me COVID-19 ashtu dhe për shtrimet në spital”, raportoi Skëndaj.

Ai tha më tej se mosha që vjen më së shumti në spital dhe me komplikacione të rënda, është kryesisht mbi 60 vjeç, madje dominon mosha mbi 70 vjeç dhe në numrin e fataliteteve.

“Ndërkohë në QSUT vijon e njëjta problematikë në qendrën e konsultave, ku çdo ditë ka radhë të gjata qytetarësh që presin për t’u vizituar. Ndonëse në të ftohtë dhe në pandemi, qytetarët janë të detyruar të presin me orë të tëra, shumë prej tyre të ardhur nga rrethet”, tha ai.

Më të lexuarat