BREAKING NEWS

(FOTOT) Vjen lajmi fantastik/ Familjet shqiptare në kampin e ISIS po i dorëzohen autoriteteve shqiptare, riatdhesohen gra e fëmijë

(FOTOT) Vjen lajmi fantastik/ Familjet shqiptare në kampin e ISIS po i
x
BREAKING NEWS

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me paralajmërimin ‘bombë’ për Sali Berishën: Tani jetojmë vetëm për të parë fundin tënd! (VIDEO)

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me
x
BREAKING NEWS

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu që u shkarkua nga detyra jep lajmin fantastik: Së shpejti...

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu
x
BREAKING NEWS

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e menjëhershëm, ja çfarë përcakton VKM-ja

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti tragjik iu merr jetën dy të rinjve. Policia zbardh detajet e rënda

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti
x
BREAKING NEWS

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat Bashës për të spastruar partinë nga mbetja e fundit e komunizmit në Parlamentin e ri

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend, në 30 vite ka pasur vetëm përplasje me Uashingtonin

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend,
x

Aktualitet

Gjenetika apo impenjimi, çfarë e bën saktësisht një person të zgjuar? Sociologu i njohur jep informacionin e rëndësishëm

Gjenetika apo impenjimi, çfarë e bën saktësisht

Studimet e fundit  kanë treguar se të lexuarit është një nga format më të mira për të  ndihmuar shëndetin mendor dhe jo vetëm, ndihmon në artikulim më të qartë dhe dhuron copëza informacioni  që mbeten gjatë në mendje. Por shpesh hasim përgjigje të ndryshme përsa i përket studimit dhe leximit, përdisa është e vështirë të përqëdnrohen në studime e për disa është mënyra më e mirë për të kaluar kohën. Në një artikull të fundit pedagogia Xhoi Jakaj rendit arsyet e dobisë së leximit :

 “A ka “gjeni” në botë që lindin të tillë dhe truri tyre funksionon pa librin, studimet dhe të lexuarin?! “ thotë ajo. Pikërisht këto rreshta hapin një temë diskutimi për lidhjen midis gjenetikës dhe impenjimit në lexim e studime Të ftuar në emisionin “ Rreze Dielli” në Report Tv pedagogia Xhoi Jakaj u shpreh se  puna dhe të lexuarit është ajo që ta zhvillon më tej inteligjencën.

Edhe për sociologun Gëzim Tushi vetëm puna sistemike dhe studimi gjatë gjithë kohës ndikojnë maksimimalisht në zhvillimin intelektual të gjithësecilit:

‘Raporti midis trashëgimisë së geneve, është e vërtetë që ato kanë një rëndësi shumë të madhe, janë një aset që njeriu mund ta ketë të trashëguar. mund ta ketë të fituar sepsë këtu është debate që bëhet sot, një njeri mund të jetë i shquar nëqoftëse disa predispozita mund ti ketë të trashëguara në ADN e tij mund ti zhvillojë, e rëndësihme është që njeriu ti zhvillojë këto gjëra, këto predispozita dhe në këtë rast është puna, studimi sistematik” tha ai.

Ndërsa theksoi se gjithmonë e më shumë njohuritë që kërkojnë sidomos të rinjtë lidhen vetëm me tregun e punës dhe kërkesat që ka ai:

“Një pjesë e madhe e leximeve ose e studimeve ose e specializimeve janë të lidhura më kërkesatt e tregut të punës. Ne jemi në një shoqëri që ka një treg pune të caktuar dhe njerëzit orientohen ose marrin njohuri në përputhje me kërkesat e tregut të punës, sepse nëse nuk përshatesh me të kjo nuk të favorizon.

Më të lexuarat