Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjenocidi serb, ja çfarë ndodhi 20 vjet më parë në Srebrenicë (FOTO-LAJM )

Gjenocidi serb, ja çfarë ndodhi 20 vjet më parë në Srebrenicë (FOTO-LAJM )

Postuar: 09/07/2015 - 16:09

Më 11 korrik të vitit 1995, u bë një vrasje masive e palnifikuar, e cila në ditët e sotme cilësohet si gjenocidi serb në Srebrenicë.
 
 Masakra mban firmën e ushtrisë shtetërore serbe, nën komandën e gjeneralit famëkeq Ratko Mlladiç, përfshirë paraushtarakët "Skorpions", të cilët ishin nën kontrollin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë.
 
Ngjarja është konsideruar si një nga masakrat më të mëdha në Europë që prej Luftës së Dytë Botërore, ku u vranë rreth 8.000 civilë të pafajshëm.
 
Këtë vit Srebrenica do të kujtojë 20-vjetorin e masakrës që e bëri pjesë të historisë botërore, ndërsa në të do të marrin pjesë liderë nga mbarë bota.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/08/2019 - 08:13

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka reaguar për prishjen e bar-restorantin “Panorama” në Porto-Palermo, në pronësi të Mihal Kokëdhimë.

Postuar: 21/08/2019 - 08:06

Instituti i Gjeoshkencave bën me dije se ditën e sotme nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë,

Postuar: 20/08/2019 - 22:37

Incidenti skandaloz i disa ditëve më parë ka tejkaluar çdo përmasë pasi ai po komentohet edhe nga

Postuar: 20/08/2019 - 22:30

Kur kanë kaluar 5 muaj nga grabitja në Rinas, bëhet e ditur se janë gjetur një pjesë e parave të

Postuar: 20/08/2019 - 22:01

Një person, i identifikuar tashmë nga policia e rendit të Fierit, por që nuk i është bërë publik

Postuar: 20/08/2019 - 21:42

Era e fortë e drogës që kultivonin në banesë i tradhtoi dy shqiptarët në Britani, të cilët u arre