BREAKING NEWS

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik informacionin e rëndësishëm: Ia dolëm edhe kësaj sfide!

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës: Ka procese penale në SHBA, ja mesazhi i ambasadores Yuri Kim

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës:
x
BREAKING NEWS

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe plas paralajmërimin e fortë: Do të ketë pasoja për PS-në!

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe
x
BREAKING NEWS

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e rëndësishëm/ KPK merr vendimin e menjëhershëm dhe shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e
x
BREAKING NEWS

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për Shqipërinë

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për
x
BREAKING NEWS

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos autorin. Zbardhet shkaku (EMRI+FOTO)

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos
x
BREAKING NEWS

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të jashtëzakonshme, Harxhi bën denoncimet e forta: Vëzhguesit janë kërcënuar! Ja cila është shkelja më e rëndë!

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të
x
BREAKING NEWS

Pas shpalljes ‘non grata’ të Sali Berishës dhe urdhrit të Biden, Frrok Çupi paralajmëron zhvillime të BUJSHME në Shqipëri: Nesër do të çuditen kur të formulohen akuza për...

Pas shpalljes ‘non grata’ të Sali Berishës dhe urdhrit
x

Aktualitet

Gjithçka që duhet të dini për agjërimin gjatë Ramazanit/ Nga kryerja e marrëdhënieve seksuale, larja e dhëmbëve, noti apo dushi deri tek gëlltitja aksidentale

Gjithçka që duhet të dini për agjërimin gjatë

Nga sot e deri më 12 maj besimtarët myslimanë festojnë muajin e Ramazanit, muaji më i shenjtë i kalendarit islam dhe që në thelb ka agjërimin.

Por çfarë duhet të dini për agjërimin gjatë Ramazanit? Kush mund të agjërojë? Çfarë e prish atë?

Këto e shumë përgjigje të tjera i gjeni më poshtë:

1.Çfarë do të thotë agjerim?

Agjërimi fillon në agim dhe mbyllet në muzg. Gjatë kësaj periudhe ndalohen ushqimet dhe pija, qëndrohet larg veseve e mëkateve siç janë pirja e duhanit, betimi, gënjeshtra, të qenit mizor dhe egoist. Duhet shmangur lufta dhe mosrespektimi, Marrëdhëniet seksuale gjithashtu ndalohen gjatë orëve të agjerimit.

Agjërimi shkon çdo ditë mes një vakti para agimit (i njohur si syfyr) dhe një vakt pas perëndimit të diellit (iftar).

Të gjithë të rriturit meshkuj dhe femra (që do të thotë dikë që ka pësuar fazën e pubertetit) duhet të marrin pjesë në agjërim.

4. Përjashtime në raste specifike

Ka përjashtime. Kushdo që është i sëmurë ose udhëton gjatë Ramazanit dhe që nuk merr pjesë në agjërim, duhet t’i bëjë ditët e agjërimit më vonë.

Gratë që janë shtatzënë, me menstruacione ose ushqejnë fëmijën me gji nuk duhet të agjërojnë. Nëse e nisni periudhën tuaj gjatë agjërimit të Ramazanit, agjërimi është i prishur dhe duhet të kompensoni më vonë.

6. Të moshuarit ose të sëmurët.

Të moshuarit dhe të sëmurët kronikë (përfshirë diabetikët) përjashtohen nga agjërimi, së bashku me të sëmurët rëndë mendorë. Mjekët mund të japin këshilla nëse jeni të aftë dhe mjaft mirë për të agjëruar.

7. Çfarë ndodh në vend të kësaj?

Ata me kushte të përhershme shëndetësore, por që kanë mundësi, ndihmojnë të varfërit që të kompensojnë në këtë mënyra, pa agjëruar.

8. Në rast se nuk ke mundësi të kompensosh ditët e humbura dhe më pas bëj sadakah.

Kur dikush nuk mund të agjërojë në Ramazan dhe nuk mund të kompensojë ditët e humbura më pas (për shembull, për shkak të të qenit i moshuar ose për shkak të shëndetit të sëmurë, grave që janë shtatzënë, ushqyerjes me gji ose menstruacioneve), atëherë ata duhet të paguajnë për dikë që të ushqehet. Kjo njihet si sadakah.

Kaffarah (që do të thotë ‘pendesë’) është kompensimi që duhet të paguani nëse me dashje ke humbur ose thyer një agjërim në muajin e Ramazanit pa ndonjë arsye të vlefshme. Për të shlyer këtë, ai që e ka bërë duhet të agjerojë për 60 ditë rresht.

10. Kur ha diçka pa dashje në ditët e agjerimit, ai është ende i vlefshëm.

Agjërimi është ende i vlefshëm nëse prishet pa dashje kur dikush ha apo pi në një moment të harresës, ose nëse janë të detyruar ta bëjnë këtë.

11. Nëse vjell gjatë agjerimit, çfarë ndodh?

Agjërimi është thyer nëse e bën veten të vjellësh qëllimisht, por jo nëse bëhet papritur ose pa dashje. Mos e gëlltisni të vjellën se kjo do të thyejë agjërim.

12. Seksi i ndaluar gjatë agjërimit.

Nëse keni marrëdhënie seksuale gjatë agjërimit, atëherë ju keni thyer agjërimin dhe duhet të kryeni kaffarah (shih nr. 9 më lart).

13. Fëmijë nuk duhet të agjërojnë.

Fëmijët para lindjes nuk janë të detyruar të agjërojnë, por disa prej tyre e bëjnë atë për disa ditë ose pjesë të ditëve, për t’u stërvitur në gatishmëri për Ramazanin si një i rritur.

14. A lejohet larja e dhëmbëve?

Ju mund të lani dhëmbët dhe të pastroni gojën, por nuk lejohet të gëlltisni ujin, ose do ta zhvlerësoni agjërimin.

15. Noti apo dushi, si të veproni?

Mund të notoni dhe të laheni në dush për aq kohë sa ju nuk gëlltitni ujin.

Nëse keni nevojë për injeksione për arsye mjekësore, është krejtësisht e pranueshme të vazhdoni këto dhe agjërimi nuk do të thyhet.

17. Gëlltitja aksidentale se zhvlerëson agjërimin.

Aksidentalisht gllabërimi i ushqimit ose pluhurit (si grimcat ajrore të miellit të skuqur) ose pështyma juaj nuk do të zhvlerësojnë agjërimin. Ju gjithashtu mund të shijoni ushqim me qëllim, për shembull nëse kontrolloni erëza kur përgatitni një vakt për iftarin më vonë, për aq kohë sa ju nuk e gëlltitni ushqimin.

Ju nuk duhet të jeni në gjendje të “janabës”. Ky është një term islamik që nënkupton papastërti pas seksit, derdhjes ose përfundimit të ciklit menstrual.Persona që janë në këtë gjendje duhet të lahen që të bëhen ritualisht të pastër dhe të marrin pjesë në agjërimin dhe lutjet e Ramazanit ditën tjetër. Ritualet e pastrimit të plotë të trupit që duhet të ndërmarrin njihen si ‘ghusl’.

Më të lexuarat