BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Aktualitet

“Gjuha dhe raca jonë është hyjnore”, shqiptarja që pa në ëndërr Zotin: Ju tregoj kush e përfaqëson gjenezën tonë

“Gjuha dhe raca jonë është hyjnore”,  shqiptarja

Simbiologjistja Arjana Milo bëri bujë disa ditë më parë pas deklaratës se kishte parë në ëndërr Zotin. Ajo ishte e ftuar sërish në emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, ku shpjegoi disa simbole. Më tej, ajo theksoi se gjuha dhe raca jonë janë hyjnore ndërsa Epiri përfaqëson gjenezën tonë.

“Duhet të analizojmë Epirin nga gjeneza e tij, ne kemi një origjinë prej yjeve, kemi diellin si simbolikë dhe Epiri na përfaqëson me gjenezën. Alien është lidhja e energjive të pjesës njerëzore, fizike, energjia e mbuluar, ta shpjegon vetë fjala. Al është dielli, jeni përfaqëson gjënë, sepse ta indikon atë që ju jeni.

Energjia është e lidhur me gjenezën. Epiri ka lidhje me gjendren pineale, syrin e tretë, të brendshëm dhe energjinë me energjinë primordiale.”, tha ajo. “Pi është pjesa e dijes, ka kuptimin vetëm në giuhën shqipe. Nëse tregojmë si veprim, një folje pi, asnjë gjuhë nuk i përket pi.

Përderisa i përket shqipes, ne që përfaqësojmë diellin, vijmë dhe kërkojmë rrënjët e pi dhe vijmë te Epiri. Përderisa flasim gjuhën hyjnore dhe të diellit, çdo folje që kemi shprehur në mënyrën e vektorëve. Pi e Epirit, gërmë për germë, dalim me pi e Pitagorës, të piramidave dhe profetëve.”