BREAKING NEWS

Po kalonte rrugën, makina përplas për vdekje të riun shqiptar në Itali dhe largohet menjëherë (Emri)

x

Aktualitet

"Gjumashë, kapterra në lirim flini të qetë tani se u degraduam!", shpërthen Artan Fuga pasi Kuvendi miratoi ligjin për Akademinë e Shkencave

Kuvendi i Shqipërisë miratoi sot me 81 vota pro, 22 kundër dhe 3 abstenim projektligji për Akademinë e Shkencave. Ky projektlidh muajt e fundit ka sjellë debate, pasi ka pasur disa kundërshtarë, mes të cilëve është edhe akademiku Artan Fuga.

Propozimet e tij nuk u morën parasysh, pas miratimit të projektligjit sot në Kuvend, ai ka reaguar përmes një postimi në Facebook.

Postimi i plotë:
 Profesorët e degraduar në kapterra në lirim!

Politika dhe Kuvendi jolegjitim sot ju bëri glasën mbi kokë! 
--------------------------------
"Ta gëzojnë" profesorët dhe profesorët e asociuar ligjin që Kuvendi i sotëm jolegjitim aprovoi sepse sipas tij titujt më të lartë shkencorë janë "akademik" dhe "akademik i asociuar".

"Profesori" kaloi në vend të tretë si titull shkencor, kurse "profesori i asociuar" në vend të katërt.

Si biçim kapterrash në lirim!

U degraduan edhe universitetet toptan! Si publiket ashtu edhe privatet! 
Tani janë nën akademinë e shkencave!

Ta gëzojnë edhe profesorët gjumashë si kërkues shkencorë në institute, edhe ata kujtonin se ishte betejë mes gjelash!

Ta gëzojnë edhe drejtuesit e universiteteve, rektorët, senatet, fakultetet, departamentet që nuk ditën dhe nuk patën guximin të mbrojnë stafet e tyre profesorale duke u tërhequr me lloj lloj kompromisesh dhe frikërash!

Kujtuan se unë përballesha për vete, ose luaja cic - mice në akademi!

Po unë jam "akademik"!

Nëse ende nuk doni të mobilizoheni :

Flini të qetë kolegë!

Mendoni se ishte një ëndërr!

Ta gëzoni të gjithë!

Gjumë të ëmbël!

Nëse ende keni ndërgjegje, zgjohuni!