Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Gjykata e Fierit fundos Dritan Zaganin, jep vendimin për të dhe zbulon lidhjet e tij dekonspiruese

Postuar: 20/11/2018 - 08:31

Ish-shefi i antidrogës në Drejtorinë e Policisë Fier, sot azilant në Zvicër, Dritan Zagani është deklaruar fajtor dhe dënuar me 4.6 vite burg për akuzat e “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Moskallëzimit të krimit”.

Vendimi për Zaganin është dhënë ditën e djeshme nga një trupë gjyqësore në Gjykatën e  Fierit.

Sipas 'Shqiptarja.com' i gjithë procesi gjyqësor është zhvilluar në mungesë të Zaganit dhe akuzat për të cilat ai është dënuar kanë të bëjnë për bashkëpunim pa autorizim me një oficer të Guardia Di Financia, të cilit u jepte informacion, përkundrejt pagesave në euro.

Zagani është dënuar nga drejtësia sepse ka dëmtuar hetimet e policisë dhe ka vepruar për interesa private dhe për përfitime monetare nga policia italiane.

Në vitin 2014 Zagani është bërë shkak i prishjes së një aksionin kundër trafikantëve të drogës që po ndiqej nga Krimet e Rënda dhe nga agjentë të Policisë së Shtetit, ku synimi i tyre ishte zbulimi i të gjithë anëtarëve të grupit. Ky aksion u ndërpre në mes atëherë pasi në Fier ka ndërhyrë Zagani, në atë kohë shef antidroge. Ky është dënimi i dytë për Zaganin nga drejtësia pasi një vit më parë Gjykata e Shkallës së Parë në Vlorë e ka dënuar me 3 vite burg për akuzën 'Largimi nga vendi i qëndrimit të detyruar'. Dritan Zagani u la nga gjykata në masën 'arrest shtëpi', por ai u arratis. Çështja e tij mori të tjera përmasa, kur u largua në Zvicër.  

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/05/2019 - 08:46

Në shtëpinë e ish-deputetes së LSI Erisa Xhixho ditën e djeshme ka pasur festë.

Vajza e ish-deputetes, Nikol ka festuar 1-vjetorin e lindjes dhe Xhixho i ka kushtuar një dedikim tejet emocionues.

Postuar: 20/05/2019 - 08:44

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në aksin rrugor Elbasan-Labinot, po

Postuar: 20/05/2019 - 08:36

Në rrugicat e Dhoksatit, fshat në Gjirokastër, është thuajse e pamundur të ndeshesh me ndonjë të

Postuar: 20/05/2019 - 07:52

43-vjeçari shqiptar Klodian Lekocaj, që prej vitit 2006 është në burg në shtetin fqinj, pasi fi

Postuar: 20/05/2019 - 07:40

Ish-zv.ministri i Arsimit Taulant Muka shprehet se gjendja është alarmante me Akademinë e Shkenca

Postuar: 20/05/2019 - 07:07

Reshje shiu në të gjithë territorin.
 

Postuar: 19/05/2019 - 22:08

'Unë jam Klarenc Lelaj, banoj në Vlorë.