BREAKING NEWS

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e Durrësit, kapet sërish lëndë narkotike në të njëjtin konteiner, e treta herë brenda korrikut

Finalizohet një tjetër OPERACION antidrogë në Portin e
x
BREAKING NEWS

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak Ngjela paralajmëron zhvillime të bujshme: Shqiptarët po presin!

Do ketë goditje në nivele të larta shtetërore? Spartak
x
BREAKING NEWS

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat e 24 orëve të fundit: Asnjë humbje jete, ja sa raste të reja u shënuan

Bilanci i koronavirusit/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme mes Shqipërisë, Maqedonisë dhe Serbisë

Rama, Vuçiç dhe Zaev vënë firmat, nënshkruhet
x
BREAKING NEWS

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës në Tiranë. Zbardhet çfarë u vendos

GJKKO merr vendimin për zyrtarët e arrestuar të Hipotekës
x
BREAKING NEWS

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i surprizon të gjithë në Samitin e Shkupit, ‘thumbon’ Zaevin dhe ‘shigjeton’ ashpër Albin Kurtin: Të ndarë jemi të vegjël!

“Përkthyesi ma shkatërroi mesazhin!”/ Kryeministri Rama i
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja

Lulzim Basha paraqitet në Gjykatën e Posaçme, zbardhet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/ Rëndohet bilanci, humb jetën 30-vjeçari dhe plagosen rëndë tre persona të tjerë. Zbardhet shkaku i konfliktit mes kushërinjve

Tronditet Lushnja që në orët e para të mëngjesit/
x

Aktualitet

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, kërkon që të jetë palë në proces, por Presidenca është kundër kësaj kërkese.

Elira Kokona, përfaqësuese e qeverisë, ka kërkuar që Voltana Ademi të mos jetë përfaqësuese e Shoqatës së Bashkive. Këshilli i Ministrave kërkon pezullimin e çështjes derisa Gjykata e Tiranës të shprehet për organet drejtuese të Shoqatës së Bashkive: “Kërkojmë pushimin e gjykimit, pasi Gjykatës Kushtetuese i mungon legjitimiteti i kërkuesit”.

Avokati Jordan Daci tha: “Pala që pretendon mungesë legjitimiteti duhet të paraqesë dokumente”.

Gjykata shqyrtoi kërkesat paraprake dhe rrëzoi kërkesën e qeverisë për pezullim të gjykimit deri në zgjidhjen e konfliktit të titullarit të Shoqatës së Bashkive. Qeveria kërkoi gjithashtu pushimin e gjykimit nën argumentin se kërkuesi nuk ka legjitimitet. Për këtë kërkesë, gjykata nënvizoi se vendimin do ta jap në fund të procesit gjyqësor, duke legjitimuar indirekt Voltana Ademin si palë paditëse.

Qeveria kërkoi gjithashtu edhe kohë për t’u njohur dokumente që lidhen me statutin e shoqatës së bashkive dhe Gjykata Kushtetuese vendosi t’i japë 60 minuta kohë.

Gjykata rrëzoi gjithashtu edhe kërkesën e Shoqatës për Autonomi Vendore, e drejtuar nga Erion Veliaj, për të qenë palë në proces, nën argumentin se kërkesa nuk ishte e saktë nga përmbajtja dhe jashtë afateve proceduriale.