BREAKING NEWS

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të garojë i vetëm në zgjedhje

“Braktisi” Berishën, Agron Duka zbulon pse do të
x
BREAKING NEWS

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk mundet të të duket Edi Rama një njeri...

Rritja e pëlqyeshmërisë për Alibeaj, pedagogia: Ty nuk
x
BREAKING NEWS

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta: Çfarë ndodhi në aksin Tiranë-Lezhë

U raportua për atentat, policia zbulon si qëndron e vërteta:
x
BREAKING NEWS

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve të tjerë (EMRAT)

KQZ kërkon gjobitjen e tre kryebashkiakëve dhe disa zyrtarëve
x
BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para

Aksident  me vdekje/ Bie nga skela 53-vjeçari, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët

Deputetja e PS ka 'dy fjalë' për patronazhistët
x
BREAKING NEWS

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e para

Tronditet Lezha/ Të shtëna me armë zjarri, zbardhen dyshimet e
x
BREAKING NEWS

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon qeverinë: Kjo qeveri në 8 vite mori borxh 5 miliardë euro

Berisha prezanton kandidatin për zgjedhjet e 14 majit dhe thumbon
x

Aktualitet

Gripi dhe virozat/ Mjeku i njohur jep njoftimin e rëndësishëm për qytetarët, tregon rastet kur duhet të shkojmë te doktori (Video)

Gripi dhe virozat/ Mjeku i njohur jep njoftimin e rëndësishëm

Virozat e stinës dhe gripit janë në pikun e tyre. Numri i personave të prekur është rritur ndjeshëm. Doktor Ardian Jorgji, mjek pneumolog pranë Spitalit Amerikan 3 thotë se virozat u rikthyen për shkak të heqjes së masave anti-Covid që ishin në fuqi për dy vite të pandemisë. Simptomat që mbizotëojnë janë temperaturë e lartë dhe kollë.

“Është e natyrshme rikthimi I virozave qoftë të stinës dhe të gripit dhe përqindja më e madhe e rasteve. Shenjat e para janë rrufa, kolla e thatë, temperature e lartë, dhimbje koke.
Mjeku këshillon që të tregohet kujdes me medikamementet dhe në 3-4 ditët e para të shmanget spitali.

Lavazh me ujë fiziologjik në hundë, përdorimi I paracetamolit dhe ibuprofen. Këtu duhet pasur kujdes nuk janë karamele. Për temperaturën do preferoja të jeoej mbi 38. Nëse marrim pa fre paracetamol, nuk do ndjekim ecurinë e sëmundjes. Lëngjes frutash, ushqim të mirë. Nëse temperatura zgjat mbi 5 ditë me patjetër duhet ti drejtohemi specialistit. Nëse temperatura rikthehet me doesmo duhet të na shikojnë doktori. Nëse fillojnë simptoma si rëndesa në gjoks dhe vështirësia në frymëmarrje”, u shpreh mjeku.

Për të parandaluar përhapjen më tej të virozave Jorgji këshillon vetëizolimin e të prekurve dhe ruajtjen e distancës.