Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Haga shmang ekstradimin, flet vëllai i Arben Frrokut

Postuar: 12/02/2019 - 21:17

Gjykata e Hagës vendosi këtë të martë në favor të Frrokut, pas ankimimit që Arben Frroku i kishte bërë vendimin të Gjykatës së Shkallës së parë Holandeze, shtet ku u arrestua me dokumente false greke. 
 
Mark Frroku, vëllai i biznesmenit Arben Frroku, e quan vënie të drejtësisë në vend, vendimin e Gjykatës së Apelit për të Drejtat e Njeriut në Hagë, që refuzoi ekstradimin e vëllait të tij në Shqipëri.
 
Argumenti i Gjykatës ishte se i rrezikohet jeta në Shqipëri, pasi vendimi me burgim të përjetshëm dhënë nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda, është dhënë mbi arsye politike.
 
"Ky vendim do të thotë që drejtësia u vu në vend, pavarësisht sulmeve politike, urisë për koka turku dhe etjes për të patur pushtet mbi kurrizin e të pafajshmëve", tha Mark Frroku në një prononcim për Report Tv.
 
Kujtojmë se Arben Frroku akuzohet për vrasjen e kryekomisarit të Kombinatit Dritan Dajti në shkurt të vitit 2013. Ai mori pafajësi nga Shkalla e Parë kohë ku u largua nga Shqipëria nëpërmjet Malit të Zi, por më tej Gjykata e Apelit për Krime të Rënda dha dënimin me burgim të përjetshëm, kohë kur Frroku u shpall në kërkim nga autoritetet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 22:12

Policia dhe Prokuroria prej datës 9 prill, kur ndodhi grabitja në Rinas ka vijuar me hetimet dhe duket se është në gjurmët e autorëve.

Postuar: 21/04/2019 - 22:01

Kur të gjithë po presin që temperaturat të rriten, Mbrojtja Civile Kombëtare në Itali parashikon

Postuar: 21/04/2019 - 21:44

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së dielës në aksin rrugor Lushnje-Berat, në vendin e

Postuar: 21/04/2019 - 21:31

Të tjera detaje janë zbuluar pas arrestimit të katër personave nga policia, që kanë lidhje dire

Postuar: 21/04/2019 - 21:21

Policia ka arrestuar katër persona të cilët dyshohet se kanë lidhje me grabitjen e ndodhur më 9

Postuar: 21/04/2019 - 20:54

Hetimet për grabitjen në Rinas kanë marrë një kthesë të madhe pas identifikimit të servisit, në p

Postuar: 21/04/2019 - 20:50

Edhe pse sot është e kremtja e Pashkës, banorët e Unazës së Re kanë vijuar me protestën e tyre