BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, zbulohet kur del para gjykatës ish-kryebashkiaku

Arrestimi i Vangjush Dakos, zbulohet kur del para gjykatës
x
BREAKING NEWS

Arti në zi/ Ndahet nga jeta piktorja e njohur (Emri)

Arti në zi/ Ndahet nga jeta piktorja e njohur (Emri)
x
BREAKING NEWS

Zbulohen 12 emrat e propozuar nga qeveria për ambasadorë (Lista)

Zbulohen 12 emrat e propozuar nga qeveria për ambasadorë (Lista)
x
BREAKING NEWS

Publikuan sekretet hetimore për arrestimin e Vangjush Dakos, SPAK bën lëvizjen urgjente

Publikuan sekretet hetimore për arrestimin e Vangjush Dakos, SPAK bën
x
BREAKING NEWS

Gazetarja e njohur zbardh detaje nga ngjarja në “Don Bosko”, ja kush është Nikoll Sherrniku i arrestuar edhe më parë për vrasje

Gazetarja e njohur zbardh detaje nga ngjarja në “Don Bosko”, ja
x
BREAKING NEWS

Ndryshime në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, ja kush emërohet zëvendësministëri i ri (Emri)

Ndryshime në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë, ja
x
BREAKING NEWS

Arrestohet personi 'kyç' në atentatin e bujshëm ndaj rivalit të Ervis Martinaj ku mbeti e vrarë banakierja në "Don Bosko" (emri)

Arrestohet personi 'kyç' në atentatin e bujshëm ndaj
x
BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Përfaqësues të ambasadës së SHBA-së në gjyqin e Mediut

Tragjedia e Gërdecit/ Përfaqësues të ambasadës së
x

Aktualitet

Hakerat publikojnë patentat, reagon drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhe

Hakerat publikojnë patentat, reagon drejtori i DPSHTRR, Blendi Gonxhe

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimeve të Transportit Rrugor Blendi Gonxhe ka sqaruar qëndrimin e tij dhe të institucionit që ai drejton në lidhje me hakerimet nga iranët dhe të dhënat e rëndësishme, të cilat po publikohen.

Kujtojmë që mbrëmjen e djeshme, hakerat publikuan edhe një listë me të dhënat e qytetarëve për patentat.

“Ne DPSHTRR, AKSHI dhe partnerët kombëtarë, kemi në monitorim çdo gjë”, tha drejtori i DPSHTRR.

Pjesë nga fjala e Blendi Gonxhes:

“DPSHTRR për sa i takon, gjykon se të dhënat në fjalë nuk janë marrë nga sistemi e DM. Që pas sulmit kibernetik që ndodhi nga iranianët ne Korrik, ne si ent, AKSHI dhe partnerët ndërkombëtarë, kemi çdo gjë në monitorim 24/7. Nga analiza Forensic nuk janë konstatuar rrjedhje të dhënash nga sistemet tona apo penetrime. Nuk kam informacion për sulmin e ndodhur në Shtator. Në të dhënat e Policisë së Shtetit, por në dijeninë time është sulm i të njëjtëve aktorë, por totalisht i pavarur duke qenë se infrastrukturat, rrjetet janë komplet me vete.

Lista në fjale mund te ketë lidhje me sulmin e dytë, nga natyra e te dhënave të dala, ndonëse nuk i disponoj (aq sa janë publikuar dje si pamje).

U takon gjithsesi organeve kompetente të hetojnë për burimin/et apo hyrjet dhe vulnerabilitetet në ato sisteme (përfshirë ato private) ku mund të jenë marrë këto të dhëna!”, ka deklaruar Gonxhe.