BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka ndërtuar një firmë ruse, ja dëmi që kanë shkaktuar hakerat në sistem

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas deklaratën e fortë: Ngjarje kriminale të rastësishme i kanë ‘zbardhur fytyrën policisë’

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas
x
BREAKING NEWS

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala flet me emra: Kush është personazhi i njohur i botës së krimit që mori gjobën 500 mijë euroshe

“Në Shqipëri i ka mbetur vetëm...”, Klodiana Lala
x

Aktualitet

“Harta e re gjyqësore e ka “fikur” drejtësinë”/ Basir Çollaku tregon prapaskenat: Ja për interes të kujt bëhet! Sjellja e Ramës me gazetarin? Ja goditja që duhet t'i jepnin kolegët kryeminsitrit! Po kush e ka radhën?

“Harta e re gjyqësore e ka “fikur”

Gazetari i njohur Basir Çollaku ka zhvilluar një intervistë me gazetarin Basir Çollaku për të folur për zhvillimet më të fundit në vend. Duke u ndalur te harta e re gjyqësore, Çollaku tha se e ka “fikur” tërësisht drejtësinë.

Po ashtu Çollaku tha se kjo bëhet për interes të kupolës së drejtësisë, teksa kjo e fundit është kapur nga kryeministri Edi Rama. Më tej në intervistë Çollaku foli edhe për rastin e gazetarit që u çua në “riedukim” nga Rama për shkak të pyetjes që i drejtoi ministres Olta Xhaçka.

Teksa vlerësoi pyetjen e tij, gazetar shtoi se 80% e mediave është e kontrolluar nga kjo qeveri.

Çollaku: Ndryshimet që kapercejnë fillesat  e reformës, e shoh si interes personal të kupoles së drejtësisë.

Duke mos pasur ne interesin e tyre cfarë tu ofroje sherbimi I drejtësië.

Ka mbetur të bëjmë një spital të vetëm në Tiranë.  E ka fikur tërësisht drejtësinë. Falë, vetingut,  reformes institucionet ishin jashtë funksionit.

Është një drejtësi e munguar. Kupola e drejtësisë është pjesë e zgjatimit të njerëzve që kanë punuar në diktaturë.

Kapja  e sistenmit të drejtësisë është e confirmuar nga vete kryeministri.

Rama çon në “riedukim” gazetarin

Çollaku: Duhet përgëzuar dhe të kemi solidaritet për gazetarin, për pyetjen cilësore.

Ajo që prisja nga gazetarët , gjuthësecili nga ata të braktisnin konferencën e kryeministrit. Që ta mbeshtesin në detyrën që bëjnë. Po kush e ka radhën?

Ja cili është raporti që ky kryeministër ka me lirinë e medias. Ka dhunën, arrogancën. 80% e mediave është e kontrolluar nga kjo qeveri.

Unë do thoja që gazetarët janë të lirë, kurajozë, nuk bëjnë kompromise ndonëse ka që edhe nga kryebashkiaku, që ka një akses të madh në media. Me pikatore lajmet kritike për kryebashkiakun. Unë nuk e shoh median në rolin e saj parësor. Opozita ka lënë një vakuum që e mbulon qeveria. Nëse kamerat nuk shkojnë në konferencën e kryeministrit, nëse e abandanojnë, është e dobishme për komunitetin.