Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Histori si nëpër filma/ I riu vuajti gabimisht dënimin për 27 vjet, fitoi pafajësinë falë pikturave

Postuar: 20/09/2018 - 20:51

Krijimet e veçanta të Valentino Dixon i tërhoqën vëmendjen një roje të burgut, e kjo u bë shkas për rishikimin e rastit te tij. 48-vjeçari akuzohej për një vrasje të kryer në New York gushtin e vitit 1991 pas sherrit që kishte nisur për një femër. Për vite me radhë, Valentine e ka pranuar se ndodhej në vendin e ngjarjes, por ishte në një dyqan atje duke blerë birra.

Vizatimet e tij, që paraqesin peisazhe të mrekullueshme fushash golfi edhe pse autori vetë nuk e ka provuar kurrë këtë sport, bënë që ai të shihej me sy tjetër dhe çështja të rishikohej.

Pikërisht gjatë këtij procesi, u vu re se gjykimi i parë kishte pasur të meta të mëdha; disa persona te cilët mund të tregonin se ai vërtet nuk kishte shkrepur armë natën e krimit, nuk u thirren të dëshmonin, e po kështu çuditërisht, në bankën e dëshmitarët si rrallë ndonjëherë, nuk u ul as hetuesi i vrasjes.

Të gjitha këto treguan se Dixon ka thënë gjatë gjithë kohës të vërtetën. Një tjetër person e pranoi autorësinë e krimit, dhe Valentino më në fund e fitoi lirinë pas 27 viteve të kaluara prapa hekurave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2018 - 14:42

Prej 24 orëve në mediat shqiptare po qarkullon  një lajm se një portal fantazmë grek, ka dhënë emra gazetarësh dhe mediash shqiptare, të cilat janë paguar nga fondi sekret i ministrisë së Jashtme greke, për të pë

Postuar: 23/10/2018 - 14:34

Pas propozimit të kryeministrit Edi Rama për mbylljen e basteve, shoqëria e basteve njoftoi se di

Postuar: 23/10/2018 - 14:28

Sot më datën 23 tetor, prokurori pranë Prokurorisë së Apelit për Krime të Rënda, Bujar Sheshi i ë

Postuar: 23/10/2018 - 14:22

Gazetari Artan Hoxha me anë të njtatusi në Facebook ka shkruar për arrestimin nga policia të fami

Postuar: 23/10/2018 - 13:47

Dy makina janë djegur ditët e fundit në Vlorë, ndërsa policia ka dhënë informacione të pakta.

Postuar: 23/10/2018 - 13:47

Nëse ende nuk është ende në duart e policisë, Klemend Balili, bosi i drogës që i ka bërë bisht kë

Postuar: 23/10/2018 - 13:30

Ministria e Brendshme ka njoftuar për një operacion tjetër të rëndësishëm në vend, rezultatet e t