BREAKING NEWS

Ish-kreu i KQZ-së tregon sekretet e zgjedhjeve: Në fletën e votimit duhet të jetë Lulzim Basha

Ish-kreu i KQZ-së tregon sekretet e zgjedhjeve: Në fletën e
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh detaje të reja për autorët e sulmit ndaj Top Channel: Janë ndihmuar nga persona të tjerë

Gazetari zbardh detaje të reja për autorët e sulmit ndaj Top
x
BREAKING NEWS

Janë drejt përfundimit, gazetari Hoxha zbërthen dosjet që do të përvëlojnë politikën shqiptare: Shumë shpejt do të ketë lëvizje të forta

Janë drejt përfundimit, gazetari Hoxha zbërthen dosjet që do
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbulon detaje nga sulmi ndaj Top CHannel: Ishin 3 atentatorë. Ja lëvizja e autorëve para se të qëllonin

Gazetari zbulon detaje nga sulmi ndaj Top CHannel: Ishin 3 atentatorë. Ja
x
BREAKING NEWS

"Diku kërciti dajaku në mbledhje në 1 të natës", Berisha tregon të vërtetat e thirrjes së kandidatëve në SPAK : U zgjodhën nga padrino i mafies më të fuqishme në Europë

"Diku kërciti dajaku në mbledhje në 1 të
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço zbulon detajet e para nga sulmi ndaj Top Channel pak pas mesnate: Ka lidhje me...

Ervin Karamuço zbulon detajet e para nga sulmi ndaj Top Channel pak pas
x
BREAKING NEWS

Sulmi i rëndë ndaj Top Channel/ Gazetari i njohur reagon me tone të ashpra: Ministri Bledi Çuçi duhet të vendoste gishtin

Sulmi i rëndë ndaj  Top Channel/ Gazetari i njohur reagon me tone
x
BREAKING NEWS

Kolegji Zgjedhor rrëzon ankimimin e bërë nga Berisha, reagon analisti dhe tregon arsyen e vërtetë të përçarjes së PD-së

Kolegji Zgjedhor rrëzon ankimimin e bërë nga Berisha, reagon
x

Aktualitet

Historia e pabesueshme! Humb 50 kg, ‘çmenduria’ e mjekes së njohur në vendin tonë që ka hequr 90% të stomakut për të arritur peshën ideale, rrëfen sakrificën e madhe: 1 vit e gjysmë kam jetuar vetëm me ...

Historia e pabesueshme! Humb 50 kg, ‘çmenduria’ e mjekes

Mjekja stomatologe Etlinda Muçaj Sulo në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” rrëfeu historinë e saj personale se si hoqi 90% të stomakut në moshën 34 vjeçare. Pas dy lindjeve, pesha e saj trupore ndryshoi shumë duke i krijuar probleme jo vetëm në mënyrën se si ajo mendonte se dukej por edhe probleme shëndetësore.

Në momentin që na merr puna para, lindja e fëmijëve dhe çdo gjë, harron veten. Pas lindjes së djalit të dytë mora një peshë të madhe, në të cilën nuk mund të jetoja dot në atë lloj forme pasi ndjehesha shumë e lodhur. Më filluan problemet shëndetësore në një moshë shumë të re, kam qenë vetëm 34 vjeç, kur kam bërë këtë ndërhyrje.  Kur shoh femra të shëndosha por edhe meshkuj sepse nuk është vetëm pjesa se si  duket  por është edhe pjesa si ndjehesh vet por edhe sëmundjeve që sjell shëndeti. Obeziteti është sëmundje. Pesha e madhe më kaloi pas shtatzanisë së djalit të vogël, nuk kisha kohë, sa bëhesha gati për palestër  ose vrap do më kapte dikush në klinikë, një pacientë dhe nuk shkoja më. 

Ajo rrëfeu se familja nuk ishte dakord për këtë ndërhyrje megjithatë ajo ndjehej gati për të ndërmarr një rrezik të tillë, në mënyrë që të ndihej sërish si dikur.

Familja nuk ka qenë dakord. Por unë e kam vuajtur shumë këtë pjesë, nuk dilja më, nuk visesha më, hoqa dorë nga cdo gjë për të qënë estetikisht e pranueshme. Por pastaj ishte im shoq që më shtyu sepse e pa që unë isha në një shpërthim të jashtëzakonshëm psikologjik por me shumë frikë sepse ka edhe rreziqet e veta.

Tashmë ndjek një dietë rigoroze ku i duhet të heq dorë nga shumë ushqime dhe të konsumoj një sasi fare të pakët ushqimi, megjithatë analizat dhe parametrat shëndetësorë pas ndërhyrjes janë shumë të mira dhe Etlinda ka rifituar besimin tek vetja.

Dieta ime është e pakët, e filloj me një makiato në mëngjes dhe ha shumë vonë. Unë kam jetuar prej një vit e gjysmë me lëngje, shumë ushqime nuk mi pranon stomaku por që unë ndjehem mirë.  Kam një dietë të shëndetshmë në ato pak që ha, shumë ushqime nuk mi pranon trupi. Unë nuk ha dot pasta, më velin ëmbëlsirat. Analizat, parametrat i kam shumë mirë, kam energji. Kjo është gjëja më e mirë por edhe një nga sakrificat më të mëdha që unë kam bërë deri më sot. Para operacionit isha 98 kile, sot jam 50 kile.

Më të lexuarat