BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit të negociatorëve me BE-në (Emri)

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit
x
BREAKING NEWS

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin
x
BREAKING NEWS

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror rus lëshon paralajmërimin e frikshëm: “Armagedon-i” mund të jetë afër! Raketat bërthamore do godasin Londrën dhe New York-un nëse preket...

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror
x

Aktualitet

Historia tronditëse në takimin e Berishës/ Psikologia rrëfen incestin në familjen veriore: Babai abuzonte sistematikisht me vajzën prej dy vitesh

Historia tronditëse në takimin e Berishës/ Psikologia rrëfen

Ditën e sotme një psikologe ka rrëfyer një rast të rëndë incesti në një familje në veri të vendit.

Gjatë një takimi me gratë e Lidhjes Demokratike të Gruas Shqiptare, psikologia tha se para tri ditësh ka qenë në veri pasi është përballur me një rast të vështirë incesti, ku babai abuzonte sistematikisht prej dy vitesh me të bijën.

Ajo tha se vajza 12-vjeçare jetonte në një varfëri ekstreme dhe nuk ishte trajtuar për traumën që ka kaluar.

Shqiptarët mund të kenë shumë nevojë për psikologë, por shumë pak flitet. Nuk duhet të diskriminohet roli i psikologut. Do prek një temë, që jo pak ka lënë gjurmë në profesionin tim.

Është hera e parë që flas këtu mes jush. Jo më larg se pardje kam qenë në një zonë të veriut, në prokurori, pasi jam thirrur si eksperte aty, dhe jam gjendur përballë një rasti shumë të vështirë, një incest, abuzim brenda familjes. Babai abuzonte me vajzën prej dy vitesh në mënyrë sistematike, dhe shteti nuk kishte bërë asnjë gjë për viktimën. Ky shtet jemi ne.

Në këto kushte jetonte një 12-vjecare, në varfëri ekstreme dhe nuk ishte trajtuar për traumën që po kalonte. Në profesionin tim unë i has shumë këto raste. Shëndeti mendor është lënë pas dore. Shqipëria ka nevojë të trajtojë problemet mendore. Ky shtet nuk ka bërë asgjë për spitalet psikiatrike, ku Shkodrën dhe Elbasanin i kemi në gjendje mizerable. I bie që të taksohet truri.