BREAKING NEWS

Vjen lëvizja që nuk pritej/ Basha bën ndryshimin në minutat e fundit, kush është ish-deputeti dhe emri i njohur demokrat që u riktheu pasi mbrëmë u la jashtë listave

Vjen lëvizja që nuk pritej/ Basha bën ndryshimin në minutat
x

Aktualitet

Humbi jetën nga Covid pasi lindi foshnjen/ Mjekët tregojnë operacionin e vështirë të 32-vjeçares nga Elbasani: U përmirësua pas lindjes, kërkoi të shihte dhe fëmijën

Humbi jetën nga Covid pasi lindi foshnjen/ Mjekët tregojnë

Një ngjarje tragjike u regjistrua ditën e djeshme në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ku një 32-vjeçare ngaa Elbasani humbi jetën si pasojë e Covid. E reja, e quajtur Ana Rapushi e lindi fëmijën në fillim të shkurtit ndërsa mjekët u detyruan që të bënin lindje të parakohshme të foshnjes për shkak se gjendja e së ësmë ishte tepër e rëndë dhe ndodhej në intubim. Në lidhje me rastin ka folur edhe gjinekologu Rezart Ajazi, i cili ndër të tjera tha se operacioni për lindjen e foshnjes u krye në kohë rekord.

Mjeku gjinekolog Rezart Ajazi tha për TCH tha:

"Rasti ishte sfidë sepse gjendja e saj ka qenë e rënduar pasi ishte në intubim. Duhej të veproje shumë shpejt. Gjithë operacioni ka zgjatu 30-40 minuta, ndërsa bebja u nxor për dy minuta. “, Gjatë gjithë kohës më pas u interesuam për mbarëvajtjen porsraminatore, shkoi çdo gjë mirë pasi nëna u çintubua, madje kërkoi dhe fëmijën e saj. Më pas vetën agravimi i kësaj sëmundje solli fatalitetin. Shumë teori të mjekësisë kjo sëmundje i ka lënë në pozita të vështira”, tha Ajazi. Unë sot jam pas një shërbimi 24 orësh dhe kam operuar dy nëna që ishin me Covid 19. Janë mbi 25 raste që janë trajtuar në spitalin tonë që kanë shkuar shumë mirë. Por rasti i 32-vjeçares së intubuar në gjendje të rëndë dhe shumë kritike për jetën siç edhe u tregua më pas nuk kemi pas. Ka qenë sfidë për ne."