BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e lëvizjeve të fundit të Dakos: Takoi bashkëpunëtorët me të cilët...

Arrestimi i ish-kryebashkiakut, Klodiana Lala zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj subjekteve bregdetare

Nga kontrollet te vrojtuesit e plazhit, specialisti zbardh masat e reja ndaj
x
BREAKING NEWS

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me motorin, ka të plagosur

'Benz-i' përplaset 'kokë më kokë' me
x
BREAKING NEWS

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën 55-vjeçari (emri)

E zë poshtë zetori teksa punonte tokën, humb jetën
x
BREAKING NEWS

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar

Kërcet grushti në Tiranë, ka të lënduar
x
BREAKING NEWS

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim urgjent dhe zbardh detajet e rënda

Sherri mes dy të miturve në Tiranë, policia del me njoftim
x
BREAKING NEWS

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala plas 'minën me sahat': Kur u arrestua peshku i madh, SPAK do godasë të tjerë politikanë

"U kap kamioni i pandëshkueshmërisë", Klodiana Lala
x
BREAKING NEWS

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para

Sherr mes të rinjve në Tiranë, dalin detajet e para
x

Aktualitet

I dënuar për korrupsion, Apeli njofton vendimin për ish-drejtorin e RTSH, Thoma Gëllçin

I dënuar për korrupsion, Apeli njofton vendimin për ish-drejtorin

Gjykata e Posaçme e Apelit la në fuqi dënimin e ish drejtorit të RTSH Thoma Gëllci duke rrëzuar kërkesën e tij për pëfajësi. Togat e zeza të Apelit e lanë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë për 1 vit e 4 muaj burg ndaj ish zyrtarit. Po ashtu Gëllçit i është hequr e drejta të ushtrojë funksione publikë për 5 vite. Fajtorë u shpallën edhe ish anëtarët Komisionit të Tenderit për pajisjet e kanalit TVSH Agro.

Ish-drejtori i RTSH Thoma Gëllçi u shpall fajtor edhe në Gjykatën e Posaçme të Apelit. Kjo e fundit la në fuqi vendimin e Shkallës së Pare që e kishte dënuar ish-zyrtarin me dy vite burg.

Nga gjykimi i shkurtuar atij i ulët 1/3 e denimit ku përfundimisht masa ndaj Gëllçit përllogaritet 1 vit e 4 muaj heqje lirie.
 
Përveç këtij dënimi gjykata e ka ndaluar ish drejtorin e RTSh të ushtrojë funksione publike për 5 vitet e ardhshme. Ai është liruar disa muaj më parë për shkak se dënimin e ka shlyer me kohën e qëndrimit në paraburgim.

Përveç ish drejtorit më 1 vit burgim u dënuan edhe 3 antarë të Komisionit të Vlersimit të Ofertave.

Sipas prokurorisë Thoma Gëllçi së bashku me anëtarët e komisionit Julian Tapia, Alban Malaveci dhe Ervin Muraj kanë kryer disa shkelje ligjore në një procedurë prokurori për blerjën e disa materialeve për hapjen e televizionit RTSH Agro.

Akuza thotë së nga ky prokurim është abuzuar më fondin prej 87 milion lekësh. Zyrtarët e RTSH-së u arrestuan në fillim të muajit Tetor të vitit të 2021 pas denoncimit që bënë kompanitë e s’kualifikuara në tender.