BREAKING NEWS

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me paralajmërimin ‘bombë’ për Sali Berishën: Tani jetojmë vetëm për të parë fundin tënd! (VIDEO)

“I pashpirt dhe i poshtër”, Romeo Kara del me
x
BREAKING NEWS

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu që u shkarkua nga detyra jep lajmin fantastik: Së shpejti...

“Krenar për fitoren e thellë”/ Mjeku i njohur Petrit Vargu
x
BREAKING NEWS

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e menjëhershëm, ja çfarë përcakton VKM-ja

Kujt i kalon trualli i Teatrit Kombëtar? Qeveria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti tragjik iu merr jetën dy të rinjve. Policia zbardh detajet e rënda

Përgjaken rrugët e vendit që në mëngjes/ Aksidenti
x
BREAKING NEWS

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat Bashës për të spastruar partinë nga mbetja e fundit e komunizmit në Parlamentin e ri

SHBA ultimatum për likuidimin e Berishës nga politika, Kim 1 muaj afat
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend, në 30 vite ka pasur vetëm përplasje me Uashingtonin

Kreshnik Spahiu: Sali Berisha anti-amerikani më i madh në vend,
x

Aktualitet

I jepet lamtumira e fundit regjisorit, Pirro Mane, pamje nga ceremonia mortore në ShBA

I jepet lamtumira e fundit regjisorit, Pirro Mane, pamje nga ceremonia mortore

Aktori dhe regjisori i njohur Pirro Mani, i cili ndërroi jetë më 3 qershor në Shtetet e Bashkuara, është përcjellë në banesën e fundit ditën e sotme, në një ceremoni të vogël mortore në SHBA, ku të pranishëm ishin familjarë dhe njerëz të afërm.

Aktori lindi në Korçë më 14 prill 1932  dhe shumë shpejt u spikat si një nga personalitetet më të shquara të teatrit shqiptar.

Për 25 vite aktori punoi në Teatrin Kombëtar. Studioi në Institutin Shtetëror të Artit Teatror, GITIS, në Moskë.

Pas kthimit në atdhe ai u emërua regjisor i Teatrit “A. Z. Çajupi”, Korçë, të cilin e drejtoi me sukses për rreth tetë vjet.

Që nga 1967 – 1992 ka qenë regjisor i Teatrit kombëtar, ku ka vënë me dhjetra pjesë teatrale.

Në karrierën e tij artistike numëron mbi 80 shfaqje. Është nderuar me shumë çmime.

Është mjeshtër i regjisë e skenave masive, njohës i thellë i mizanskenës.

Shfaqjet kulminante janë “Cuca e maleve”, “Fytyra e dytë”, “Arturo Ui”, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”, “Epoka para gjyqit”, “Nata e 12 -të”, “Prometeu”.

Mani gjithashtu u angazhua edhe në disa filma artistikë. Ka fituar shumë çmime dhe është nderuar me titullin e lartë “Artist i popullit”.

I jepet lamtumira e fundit regjisorit, Pirro Mane, pamje nga ceremonia mortore

I jepet lamtumira e fundit regjisorit, Pirro Mane, pamje nga ceremonia mortore

I jepet lamtumira e fundit regjisorit, Pirro Mane, pamje nga ceremonia mortore

I jepet lamtumira e fundit regjisorit, Pirro Mane, pamje nga ceremonia mortore

I jepet lamtumira e fundit regjisorit, Pirro Mane, pamje nga ceremonia mortore

Më të lexuarat