BREAKING NEWS

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën Botërorit të Katarit

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën
x
BREAKING NEWS

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh prapaskenat e vendimit të papritur

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh
x
BREAKING NEWS

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa të futem në garë

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa
x
BREAKING NEWS

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja: Autori shkoi pak ditë para për të studiuar vendin ku do ekzekutonte Briken Sanajn, u gjobit edhe nga policia, por...

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja:
x
BREAKING NEWS

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë bashkëpunëtorët e Putinit, zbardhet arsyeja e fortë

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë
x
BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x

Aktualitet

I nxehti afrikan “pushton” sërish Shqipërinë, reshjet dhe vranësirat i lënë vend temperaturave ekstreme

I nxehti afrikan “pushton” sërish Shqipërinë, reshjet

Territori shqiptar do të jetë sot nën ndikimin e masave ajrore
Afrikane.

Në periferi moti do të jetë i kthjellët dhe i nxehtë deri vonë pasdite.

Në mbrëmje do të shfaqen vranësira të lehta nëpër të gjithë territorin ndërsa në ekstremin veri-verilindje do të gjenerojnë momente me shira të pakët.

Rritja e lagështirës në ajër do të bëjë që i nxehti të ndjehet edhe më shumë.

Temperaturat e ajrit do të rriten ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 39°C. Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

Mbetet  në mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike Kosova edhe gjatë të premtes, ku orët e para të ditës do të sjellin dominim të kthjellimeve në pothuajse
në të gjithë vendin.

Por  pas mesdite parashikohet që të ketë herë pas here kalime vranësirash duke sjellë momente me pika shiu në jugperëndim të Kosovës.

Zhvillimi i një qëndre të presionit të lartë atmosferik mbi Ballkanin Perëndimor do të diktojë kushtet e motit edhe në territorin e MV, duke bërë që një pjesë e mirë e vendit
të jetë në dominimin e motit të kthjellët dhe temperaturave të larta pothuajse gjithë ditën.

Pritet që në orët e pasdites të ketë grumbullim të vranësirave në një pjesë të vogël të MV duke krijuar mundësi për pika shiu.