BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Aktualitet

“I pret plumbi sapo dalin nga burgu”, ekspertët e kriminalistikës zbërthejnë skemën e atentateve në vendin tonë: Nuk do shesin lule kur lirohen nga qelia, por...

“I pret plumbi sapo dalin nga burgu”, ekspertët e

Ekspertët e kriminalistikës Ervin Karamuça dhe i rendit Fatjon Softa komentuan sot atentatet që kanë ndodhur në vendin tonë.

Të paktën 12 atentate kriminale që kanë ndodhur këtë vit në vendin tonë, me pasojë vdekjen, u janë bërë personave që kanë vuajtur më parë dënime në burgjet e vendit, dhe të përfshirë edhe vetë në ngjarje me natyrë kriminale.

Karamuça dhe Softa thanë pwr FaxNews se duhet të ketë një koordinim më të madh të punës mes drejtorisë së burgjeve dhe policisë.

“Unë nuk di ti referohem një rasti të veçantë, por ka të bëjë me rivalitetin mes grupeve, që vazhdon edhe brenda burgut. Mezor presin që të lirohen prej aty dhe më pas të urdhërohet ekzekutimi. Policia e ka mundësinë që të veprojë në lidhje me këto ngjarje, pasi policia e burgjeve njofton policinë e rendit kur këta persona dalin nga institucionet e vuajtjes së dënimit. Ne kemi mundësi që ti parandalojmë këto ngjarje.

Ne kemi vjetarin statistikor të policisë së shtetit, raportet e prokurorisë, por na mungon raporti vjetor mbi krimin e organizuar në Shqipëri. Për fatkeqësinë tonë ne iu referohemi raporteve ndërkombëtare për ti identifikuar këto banda. Ka ardhur koha që ne të koordinojmë punën mes institucioneve, që qytetarët ta dinë se çfarë ndodh në Shqipëri me krimin e organizuar”, u shpreh Karamuça.

Ndërkohë që Softa foli dhe në lidhje me praninë e bandave në vendin tonë, që sipas tij njihen shumë mirë nga qytetarët dhe nuk goditen dot nga policia.

“Këto ngjarje po ndodhin në mes të qyteteve në lokale, kjo fillon që nga mënyra e ndarjes në burgje të të dënuarve, në Austri psh ka 7 departamente të ndryshme. Ne jemi dëshmitarë që në burgje futen celularë dhe personazhe të ndryshme kanë porositur nga aty vrasje. Duhet të dihen lëvizjet e personave pasi dalin nga burgjet, këta ose kanë bërë ekzekutime kur kanë dalë nga burgu, ose janë ekzekutuar vetë. Mezi kanë pritur të dalin nga burgu për të larë hesapet.

Policia e Shtetit duhet të ketë një strukturë të veçantë, kur dalin nga burgu nuk shkojnë për të shitur lule, por shkojnë për të bërë krim. Banda ka një komandat, mbi 3 persona, duhet të kenë lidhje brenda dhe jashtë Shqipërisë për të kryer aktivitetin kriminal. Ne sot themi banda e Lushnjes, e Elbasanit e Durrësit, pra na janë bërë shumë banda, kanë makina me xhama të zinj, rrinë në lokale të shtrenjta, e madje dhe në shoqërinë e punonjësve të policisë.

Ndaj ne themi që Policia ka nevojë që të shkundet, nuk po them që është një gjë e lehtë, por pa pastruar vetë Policinë, nuk mund të pretendosh që të luftosh krimin. Mjafton që të pyesësh qytetarët, dhe ata e dinë se ku hanë ku pinë këta njerëz.

Është kërkuar dhe nga ndërkombëtarët që kjo të luftohet, njerëzit duan të jenë të qetë kur çojnë fëmijët në shkollë, kur shkojnë me pushime. Si ka mundësi që këto banda komunikojnë me celular, me mesazhe, me radio edhe nga burgu. Policia duhet të depërtojë te  vetë ata. Drejtori i ri që ka ardhur ka një perceptim fillestar pozitiv në sytë e publikut, shpresojmë që ta shohim këtë efekt”, përfundoi Softa.