BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Aktualitet

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon ashpër gjuhën e ministrit serb: Deklarime të tilla shkelin dinjitetin e institucioneve të republikës, është obligim...

I quan “siptari” shqiptarët, Konventa e BE-së dënon

Grupi Punues i Konventës Kombëtare të Bashkimit Evropian për Kapitullin 35 ka reaguar ashpër ndaj ministrit të brendshëm serb, Aleksandër Vulin, duke e dënuar atë për gjuhën e urrejtjes që përdor ndaj shqiptarëve.

Vulin vazhdimisht i quan shqiptarët ‘siptari’”, duke i fyer kështu “dinjitetin shqiptarëve si tërësi”.

“Deklarime të këtilla nga zyrtarë të lartë të Republikës së Serbisë shkelin dinjitetin e institucioneve të republikës, parësisht vetë atë të Ministrisë së Punëve të Brendshme”, tha GPBE.

“Është obligim i të gjithë zyrtarëve publik të respektojnë ligjet, normat, dinjitetin e të gjithëve, të shumicës kombëtare dhe pakicave, të promovojnë tolerancë, kulturë të dialogut dhe politikë ripajtimi”, thuhet në deklaratë.

Thirrje i bëhet Kryeministres së Serbisë, Ana Bërnabiç dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, do dënojnë hapur format e diskriminimit dhe gjuhës së urrejtjes kundër popullit shqiptar.

“Deklaratat joadekuate të ministrit Vulin bëjnë dëm të pariparueshëm jo vetëm në publikun e brendshëm, por edhe ndaj dialogut Beograd-Prishtinë, marrëdhëniet Serbi-Prishtinë dhe reputacionin e vendit në rajon”, thuhet më tej në deklaratë.

Ministri fashist serb vazhdimisht përdor termin fyes “siptari” drejtuar shqiptarëve.