BREAKING NEWS

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë të re doktoresha e njohur (Emri)

Mjekësia shqiptare në zi! Ndërron jetë në moshë
x

Aktualitet

I rrezikshëm për pushuesit dhe 3 metra i gjatë, kapet peshkaqeni dhelpër në Vlorë

I rrezikshëm për pushuesit dhe 3 metra i gjatë, kapet peshkaqeni

Një peshkaqen dhelpër ka rënë paraditen e sotme në rrjetat e peshkatarëve në Vlorë.

Peshkaqeni është afro 3 metra i gjatë dhe peshon mbi 50 kg. Ky peshkaqen e ka marr emrin dhelpër për shkak të mënyrës sesi lëviz në det duke bërë dredha në ujë për të lëvizur duke hutuar prenë dhe grabitqarët e tjerë që mundohen ta sulmojnë shpesh herë.

Dredhat i bënë me anën e bishtit dhe shpesh herë prenë e tij për ta trullosur e godet dhe me bisht.

Ky lloj peshkaqeni hynë në familjen e peshkaqenëve të rrezikshëm.

Karakteristikë e veçantë e tij është bishti, tipar dallues për këtë grabitqarë gjithashtu është edhe truri i tij.