BREAKING NEWS

SPAK sekuestron ‘dosjet e nxehta’ në Kadastrën e Vlorës, reagon Spartak Ngjela dhe paralajmëron ‘tërmet’ në politikën tonë: Aty i kanë provat e krimit...

SPAK sekuestron ‘dosjet e nxehta’ në Kadastrën e
x
BREAKING NEWS

Merret VENDIMI! Gjykata e Posaçme rihap dosjen “Gërdeci”, rigjykim për ish-ministrin Fatmir Mediu

Merret VENDIMI! Gjykata e Posaçme rihap dosjen
x
BREAKING NEWS

"Patatja e nxehtë"/ SPAK zbarkon në Kadastrën e Vlorës, sekuestrohen disa dosje pronash. Bie sërish drejtori. Zbardhen lëvizjet e reja

"Patatja e nxehtë"/ SPAK zbarkon në Kadastrën e
x
BREAKING NEWS

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga avioni”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat ‘bombë’ dhe plas paralajmërimin e frikshëm për Berishën: Kjo është dosja që ka Basha në dorë!

“Pashko dhe Hajdari e kërcënuan se do ta hidhnin nga
x
BREAKING NEWS

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë taborët e tij për të shkatërruar PD, është i dalë boje dhe në grahmat e fundit të tij

Lulzim Basha shpërthen në akuza ndaj Ilir Metës: Ka nxjerrë
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata në PD në eksplozion e sipër, Basha e Berisha dinë shumë sekrete për njëri-tjetrin

Spartak Braho: Ilir Meta është buzë greminës, situata
x
BREAKING NEWS

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED dhe përplasja me Donald Lu, te refuzimi i arrestimit dhe braktisja nga presidenti

Ja si Llalla u fut në kurth nga Meta, nga plani për të kapur KED
x

Aktualitet

Inaugurohet shkolla “Feti Fanaj” në Petrelë, Veliaj: Në 101 vjet kryeqytet nuk kemi hapur kaq shumë shkolla brenda 1 viti

Inaugurohet shkolla “Feti Fanaj” në Petrelë, Veliaj:

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ministrja e Arsimit, Evis Kushi përuruan shkollën e parë nga 10 shkollat që do të hapen këtë vit në Tiranë. Bëhet fjalë për shkollën e re 9-vjeçare në Mangull të Petrelës, e cila do të mbajë emrin e “Feti Fanaj”, ish-drejtorit të Përgjithshëm të Objekteve Publike në Bashkinë e Tiranës që humbi jetën nga Covid 19 një vit më parë.

“Do të hapim 10 shkolla dhe 2 kopshte të reja. Në 101 vjet kryeqytet i Shqipërisë, nuk kemi pasur një vit ku mund të jenë hapur më shumë shkolla dhe kopshte se viti 2021. Kjo shkollë është e para nga një seri shkollash që do të hapen këtë vit. Është diçka fantastike, ndaj mezi pres që të gjithë bashkë të shijojmë të gjitha shkollat e reja dhe më në fund t’i themi lamtumirë mësimit me dy turne dhe kushteve të vështira që kemi pasur në arsimin shqiptar”, nënvizoi Veliaj.

Kryebashkiaku sqaroi edhe domethënien e emrit të shkollës më të re në kryeqytet, e cila do të mirëpresë 240 nxënës. Ai shtoi se shërbimi dhe cilësia e punimeve janë njësoj si në shkollat në qendër të Tiranës, ashtu edhe në periferi të saj.

“Fetiu jetonte çdo ditë sikur të ishte dita e fundit, me përkushtimin sikur të ishte mundësia e fundit për të bërë mirë”, tha ai. “Për ne nuk ka qendër dhe periferi. Kjo është Republika e Shqipërisë. Sa të kemi fuqi dhe besimin e njerëzve në çdo cep ku të kemi mundësi të shërbejmë, do të shërbejmë me dinjitet dhe me të njëjtën cilësi”, deklaroi Veliaj.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi vlerësoi Bashkinë e Tiranës për rëndësinë që i ka dhënë arsimit në vend me ndërtimin e shkollave të reja me kushte moderne dhe bashkëkohore. “Dua të falenderoj shumë përzemërsisht Bashkinë e Tiranës dhe kryetarin sepse arsimit dhe infrastrukturës shkollore i japin një vëmendje të veçantë”, tha Kushi.

Shkolla 9-vjeçare “Mangull” është e ndarë në 3 korpuse. Korpusi më i madh është palestra, me 2 kate lartësi. Mbi të është zhvilluar një kat me laboratorë. Ndërsa, dy korpuset e tjera janë të ndara, përkatësisht, parashkollori dhe në katet e tjera 8 klasa me nga 24 nxënës.

Më të lexuarat