BREAKING NEWS

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë vendosur në terren

Garda blindon institucionet shtetërore, ja sa forca policore janë
x
BREAKING NEWS

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të Romës: Vodhën thikat nga një restorant që të godisnin...

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën mbrojtje institucionet e rëndësisë së veçantë

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orë

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria, vëllai i madh në rajon! Zbulon dhuratën që i ka bërë Rama

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

“E kam të vështirë të shpreh mirënjohjen...” Rama: Do shkel protokollin, të flas në anglisht që të shmang përkthimin e keq, ndonjëherë krijon probleme mes meje dhe SHBA-së…

“E kam të vështirë të shpreh
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë
x
BREAKING NEWS

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë pro-amerikanë”, Rama i jep medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike” komandantit të NATO-s

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë
x

Aktualitet

Infektimet nga Omicron, mjeku Ilir Alimehmeti jep informacionin e rëndësishëm për Shqipërinë: Nëse s’hyn varianti Ba.2, ja çfarë na pret

Infektimet nga Omicron, mjeku Ilir Alimehmeti jep informacionin e

Situata me pandeminë gjatë këtij muaji në vendin tonë na afroi me të njëjtin realitet të asaj çfarë përjetoi në dhjetor Europa Perëndimore. U paralajmërua se Omicron do të kishte një transmetueshmëri më të lartë se Delta dhe kështu ndodhi. Që prej datës 5 janar kurba e infektimeve në Shqipëri nisi rritjen për të regjistruar ditë pas dite shifra rekord, që nga nisja e pandemisë. Shifrat e larta të të prekurve u ndihmuan edhe nga prania e variantit Delta.

“Në janar nuk patëm vetëm variantin Omicron, por edhe Deltën. I duhet koha e tij të spostojë Deltën me të paktën 4 javë. 4 javë kaluan dhe tani kemi 95% Omicron. Nëse nuk hynë variant BA.2 kurba do të nisë të ulet”, tha mjekuIlir Alimehmeti.

Numri i infektimeve ka nisur të ulet edhe të nxënësit në shkollë. Ministria e arsimit raporton se janë përgjysmuar rastet, pas shkëputjes tre ditore nga mësimi. Megjithatë, sipas epidemiologut Alimehmeti ky nuk është shqetësimi real, pasi vëmendja duhet të jetë te mosha e tretë dhe shtrimet në spital.

“25% më pak raportohen shtrimet në spitalet Covid krahasuar me një muaj më parë kur dominonte delta.  Fëmijët e kalojnë më lehtë dhe mësuesit janë të vaksinuar. Pra nuk na shqetëson infektimi i këtyre kategorive. Nëse infektohen 50 mijë të rinj e të vaksinuar, nuk ndodh gjë. Nëse infektohen 500 mosha të treta e të pavaksinuara, mbushen spitalet”, shtoi Alimehmeti për A2.

Më të lexuarat