BREAKING NEWS

Ekipi i Donald Trump publikon VIDEO-SKANDALIN me zgjedhjet

Ekipi i Donald Trump publikon VIDEO-SKANDALIN me zgjedhjet
x

Aktualitet

Ish-ministrja Kumbaro përplaset në studio me avokaten për vrasjen e profesorit: Qetësohu! Po pse ju i dini emrat e terroristëve? As në ëndrrën më të keqe se kisha...

Ish-ministrja Kumbaro përplaset në studio me avokaten për vrasjen

Vrasja e mësuesit në Francë pasi i tregoi karikaturën e Profetit Muhabet ka shkaktuar reagime në të gjithë botën. Samuel Pety u vra nga një prind që u cilësua terrorist dhe kjo ngjarje ka shkaktuar debat të fortë mes avokates Migena Balla dhe ish-ministres së Kulturës Mirela Kumbaro.

Sipas Ballës, Pety thotë se vrasja u nxit nga provokimi i profesorit që sipas saj diskriminimin e një fëmije. Pasi Kumbaro tha se vrasësi nuk ka fe dhe duhet të dënohet, avokatja e pyeti për emrin e një terroristi që ndodhet në gjyq, pyetje për të cilën ish-ministrja tha se nuk mund ta kishte menduar as në ëndërr.

Pjesë nga debati:

Balla: Mësuesi ka provokuar, diskriminuar myslimanët. Nuk mund të thuash myslimanëve dilni jashtë se tani do tregoj karikatura të profetit Muhamed. Unë paguaj për arsimimin e atij fëmije.

Kumbaro: Ai ka bërë një vrasje makabër.

Balla: Vrasja është pasoja, merruni me shkakun. Përse kur të tjerët vrasin myslimanët nuk i quajnë terroristë.

Kumbaro: Vrasja nuk ka fe, nëse ka vrarë ai duhet të dënohet. Qetësohu.

Balla: Përgjigju me argument. Nuk ka rëndësi gjendja ime emocionale. Më thuaj një emër terroristi që është në gjyq. Të gjithë janë vrarë.

Kumbaro: Ëaoo. Po pse ju i dini emrat e terroristëve?

Balla: Vrasësi në Zelandë të Re është në gjyq. Sa herë vriten myslimanë nuk thotë askush terrorizëm, por kur ka një vrasje nga një mysliman thuhet terrorizëm.

Kumbaro: As në ëndrrën më të keqe nuk mund ta kisha menduar një pyetje të tillë: Më thuaj një emër terroristi që është në gjyq? Ëaë!