BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Aktualitet

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare nxjerr fotot: 3 anije greke për 2 orë u futën në ujraT shqiptarë

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare nxjerr fotot: 3 anije greke për 2

Ish-zv. komandanti i Forcave Detare Artur Meçollari ka bërë me dije se tre anije greke hynë përsëri për dy orë në brendësi të ujërave shqiptare.

"Zbulimin" për hyrjen e anijeve në territorin shqiptar duket se e ka zbuluar vetë duke i ndjekur online, ndërsa në rrjetet e tij sociale Meçollari deklaron se kjo është hera e 11-të që ndodh kjo në zonën e shelfit kontimental të kontestuar (pa delimituar) midis Shqipërisë dhe Greqisë.

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare nxjerr fotot: 3 anije greke për 2

“Informacion edhe për MEPJ. Për dy orë tre anijet që merren me studime për hidrokarbure në Detin Jon dhe në Bllokun 1 mund të hynë përsëri, për të 11 herë, në zonën e shelfit kontimental të kontestuar (pa delimituar) midis Shqipërisë dhe Greqisë ose në shelfin kontinental të Shqipërisë.

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare nxjerr fotot: 3 anije greke për 2

Anijet, si mjete detare, janë me motor dhe nuk mund të gjenden më sot në pozicionin e mbrëmshëm të orës 20:30.

Për të gjithë ata që duan të ndjekin lundrimin e anijeve në kohë reale, ku burim i informacionit është AIS (Automatic Idintification System) i anijeve mund të shkarkojnë në smartphon-in e tyre programin Marim Radar. Ka dhe disa të tjerë të vlefshëm në internet,”-shkruan Meçollari.

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare nxjerr fotot: 3 anije greke për 2

Madje ka ndarë edhe pamje nga grafikët që ka arritur që të sifurojë online. Ndërsa nga ana tjetër, ende nuk ka asnjë reagim lidhur me denoncimin as nga Ministria për Punët e Jashtme dhe as nga ajo e Mbrojtjes. 

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare nxjerr fotot: 3 anije greke për 2

Ish-zv.komandanti i Forcës Detare nxjerr fotot: 3 anije greke për 2