Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Ishte një film i madh”, Balili pushton median zvicerane: Robin Hood modern, lidhjet me Ilir Metën dhe sjellja befasuese me banorët e zonës

Postuar: 18/01/2019 - 09:38

Një spektakël e ka cilësuar dorëzimin e Klement Balilit media prestigjoze zvicerane  “Der Bund”, një nga gazetat më të vjetra në këtë vend e themeluar në vitin 1850 në gjuhën gjermane dhe që botohet në Bernë. Më poshtë është dhe artikulli i plotë i gazetës.

“Ajo që ndodhi këtë javë në fshatin jugor të Stjarit ishte një film i madh. Disa banorë morën  telefonat e tyre celularë për të filmuar një ngjarje gjoja historike për ta. Në rrugë qëndronte një foristradë ngjyrë argjendi, rreth tij nervozisht lëviznin disa burra – më së shumti me rroba sportive.

Klement Balili mori një vend teatral në vend të pasagjerit. Kjo i dha fund arratisjes thuajse trevjeçare të baronit shqiptar të drogës. Në mediat shqiptare, 48-vjeçari quhet edhe “Pablo Escobar i Ballkanit”. Kjo mund të jetë pak e tepruar  por Balili nuk është peshk i vogël. Ai konsiderohet si një nga organizatorët më të rëndësishëm të trafikut të drogës nga Shqipëria në Evropën Perëndimore dhe Veriore. Ai arriti njohjen ndërkombëtare në 2016, kur autoritetet greke kapën gati 700 kilogram kanabis në bashkëpunim me Europol dhe agjencinë amerikane të drogës DEA në ishullin e Zakynthos, por Balili  e mohon këtë.

Mediat zbuluan se ai kishte lidhje të ngushta me politikanët më të lartë në vend, madje ishte bërë dhe nënpunës shteti kur në Sarandë drejtoi transportin. Këtu, mbreti i kanabisit ka investuar kryesisht në infrastrukturën e turizmit. Klani Balili ndërtoi Santa Quaranta, një hotel luksoz ku disa politikanë morën pjesë në ceremoninë e hapjes së Santa Quaranta, mes tyre edhe dhe Ilir Meta, Presidenti aktual.

Thuhet se policia shqiptare u përpoq 14 herë për të kapur të kërkuarin. Më kot. Ambasada e SHBA në Tiranë dhe Bashkimi Evropian kishte dyshime të mëdha në lidhje me vendosmërinë e autoriteteve për të shtypur bandat e drogës. Balili me sa duket kishte mbështetjen e nje rrjeti informatorësh  në pothuajse të gjitha institucionet shtetërore.

Në rajonin e tij, ai pëlqente rolin e Robin Hoodit modern. Ai u dha traktorë fermerëve, ua paguan sigurimet spitalore, mundësoi karrierat politike. Perandoria e tij e biznesit ka teë punësuar disa qindra njerëz. Tani ai është në fund pas hekurave. Presioni nga Brukseli dhe Uashingtoni mbi qeverinë në Tiranë kohët e fundit u rritën. Me këtë akt kryeministri Edi Rama shpreson se BE do të hapë negociatat e pranimit me Shqipërinë në qershor. Vendi i vogël ballkanik  është bërë ndoshta furnizuesi më i madh i marihuanës në Evropë në vitet e fundit. Balili thuhet se është marrë me kartelat e kokainës në Amerikën Latine. Për disa javë, ish gjenerali i ushtrisë Sandër Lleshaj drejton Ministrinë e Brendshme dhe ky premton  vendosmëri kundër karteleve të drogës. Një hap i parë është marrë: Klement Balili iu paraqit gjykatës një ditë më parë”, thuhet në artikullin e medias zviceriane.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/02/2019 - 23:26

Protesta e opozitës ka qenë tema kryesore e diskutimit në media, ditët e fundit.
 

Postuar: 15/02/2019 - 23:14

Policia greke ka publikuar ditën e sotme fotot dhe inicialet e dy shqiptarëve të dyshuar për vr

Postuar: 15/02/2019 - 22:49

Gazetari Artan Hoxha ka deklaruar se policia ka kërkuar që qytetarët të mos bllokojnë Rrugën &l

Postuar: 15/02/2019 - 22:44

Patosi u trondit këtë mbrëmje nga të shtënat me armë zjarri, ku shënjestër ka qenë një 52-vjeça

Postuar: 15/02/2019 - 22:35

Policia është duke hetuar në një pistë tjetër lidhur me vrasjen një ditë më parë të 49-vjeçares

Postuar: 15/02/2019 - 22:20

Pas ngjarjes së rëndë të ndodhur disa minuta më parë në Patos të Fierit, ku një 53-vjeçar është

Postuar: 15/02/2019 - 22:05

Një 53-vjeçar është qëlluar më armë zjarri dy herë në gjoks mbrëmjen e sotme.