BREAKING NEWS

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e prokurori”, gazetari Artan Hoxha tregon prapaskenat dhe çfarë u fsheh: Bosët e krimit janë sinjalizuar që mos të jenë në banesat e tyre

Operacioni i SPAK u dekonspirua? “Informatorë në polici e
x
BREAKING NEWS

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga miku i tij i ngushtë dhe borxhi me shuma marramendëse i pashlyer: Gjithçka ndodhi për një vajzë. Zbardhen detajet e rënda për vrasjen e bujshme

Blenë karburante bashkë, Dumani rrëfen si u vra Ervis Deda nga
x
BREAKING NEWS

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me rrëfimin e tij për avokatin e njohur të vendit tonë, tregon planin e frikshëm që i kishte përgatitur partneres: Na dha 120 mijë euro t’i vrisnim ish gruan

“E kishte tradhtuar me shokun e ngushtë”, Dumani trondit me
x
BREAKING NEWS

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe tregon çfarë pritet

A do bashkëpunosh me Sali Berishën? Ilir Meta thyen heshtjen dhe
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja çfarë i thotë për Nuredin Dumanin

Gazetari i njohur kontaktohet LIVE në emision nga Florenc Çapja, ja
x
BREAKING NEWS

“Ata që s’janë kapur janë emrat më sinjikativët”, Artan Hoxha zbulon detaje nga operacioni i SPAK: Bosët e krimit me buxhet të madh, kanë informator brenda sistemit në polici dhe...

“Ata që s’janë kapur janë emrat më
x
BREAKING NEWS

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj se do kemi më mundësi të shikojmë Talo Çelën

E kanë vrarë?! Artan Hoxha plas “BOMBËN”: Nuk besoj
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin Dumani ditën që u plagos: Nuk kemi pse ta mbajmë më të fshehtë

Artan Hoxha tregon emrin e personit që do të ekzekutohej nga Nuredin
x

Aktualitet

 Italia fillon përmirësimin, bien rastet me covid, ndërkohë Britania shikon të afërt  mbylljen e pandemisë

 Italia fillon përmirësimin, bien rastet me covid,

Në Itali zbritja e kurbës epidemiologjike vazhdon, edhe pse dita e nesërme do të jetë më e rëndësishme dhe mbi të gjitha e besueshme, kur tamponët e analizuar nuk do të përgjysmohen më siç ndodh çdo të hënë për shkak të fundjavës. Buletini i sotëm , e hënë 17 janar, i publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, jep 83,403 të infektuar, 76,679 të shëruar dhe 287 vdekje krahasuar me 541,298 testime, me normën pozitive që u zbulua në 15,4% (-0,7 krahasuar me dje).

 

Pavarësisht se piku i rasteve me Covid duket se është pas, është herët për të festuar sipas mediave italiane, duke qenë se presioni në sistemin kombëtar shëndetësor është ende i lartë: sot bilanci i të shtruarve në pavijonet e Covid është +509 (19,228 shtretër të zënë aktualisht), ndërsa ai i të shtruarve në terapi intensive është +26 (1717) krahasuar me 122 hyrje të reja. Për më tepër, problemi i shumë pozitiveve mbetet gjithmonë në këmbë: aktualisht janë 2,555,278, dhe këto janë vetëm ato zyrtare.

 

Megjithatë, treguesit që vijnë nga Mbretëria e Bashkuar, ku vala e katërt nisi më herët, paralajmërojnë se sot infeksionet kanë rënë më tej në 70 mijë, minimumi prej mbi një muaji, si dhe vdekjet kanë rënë në 88. Është sinjali se vala për shkak të variantit Omicron është gati për t'u kapërcyer: në javët në vijim kjo duhet të ndodhë edhe në Itali, falë shkallës së lartë të të vaksinuarve dhe fushatës për doza të treta që vazhdon të shtyjë.

Më të lexuarat