BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Shëndeti

Ja cilat janë pesë llojet më të shëndetshme të mishit

Ja cilat janë pesë llojet më të shëndetshme të

Pavarësisht nëse dëshironi të ndërtoni muskuj, të ruani muskujt gjatë humbjes së peshës ose të përgatisni vakte që ju mbushin dhe ju kënaqin, rritja e marrjes ditore të proteinave do t’ju ndihmojë.

Megjithëse proteinat mund të merren lehtësisht nga burimet bimore, proteina shtazore konsiderohet një proteinë me cilësi më të lartë sepse përmban të nëntë aminoacidet thelbësore dhe është më e lehtë për t’u tretur dhe përthithur sesa proteinat bimore.

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të proteinave shtazore: mishi dhe jo-mishi. Mishi mund të jetë viçi, peshku, derri ose shpendët, dhe jo-mishi është çdo nënprodukt i kafshëve, si produktet e qumështit dhe vezët.

Ndërsa disa lloje mishi janë të pasura me yndyrna të ngopura dhe natrium, të tjerët janë tepër të shëndetshëm, duke ofruar shumë proteina dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore si vitaminat B, hekur dhe zink në vetëm disa ons.

1. Fileto derri

Filetoja e derrit është një burim i shkëlqyer i vitaminave B, duke përfshirë tiaminë, niacinë, vitaminë B6 dhe vitaminë B12. Vetëm 0,085 kg fileto derri të gatuar ka 22 gram proteina dhe vetëm 2,4 gram yndyrë të ngopur.

2. Salmoni

Salmoni është një proteinë shtazore e gjithanshme dhe e shëndetshme. Një porcion prej 0,085 kg salmon i egër i Atlantikut ka shtatë gram yndyrë, shumica e të cilave vjen nga acidet yndyrore omega-3 të shëndetshme për zemrën.

3. Mish i grirë ekstra pa yndyrë

Mishi i grirë ekstra pa yndyrë është të paktën 90% i ligët me 10% ose më pak yndyrë. Vetëm një porcion me 0,085 kg mish viçi të bluar ka 22 gram proteina, 12% DV (vlera ditore) hekur dhe 50% DV zink.

4. Sardelet

Sardelet janë të pasura me lëndë ushqyese esenciale si proteina, vitaminë B12, vitaminë D, kalcium dhe minerale. Vetëm një kanaçe 0,106 kg ka 22,6 gram proteina cilësore, si dhe 27% DV për kalcium.

5. Merluci

Merluci është një zgjedhje e shkëlqyer e ushqimeve të detit që janë të pasura me proteina, me shije të butë dhe tepër të lehtë për t’u ngrënë. Me më pak se një gram yndyrë, vetëm 90 kalori dhe 19 gram proteina për 0,085 kg, është një zgjedhje e shëndetshme dhe e pasur me proteina për darkë.