Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja maturantja që futi në sherr Ramën e Topallin, fotoja që nxorri mllefet e kryeministrit në Kuvend

Ja maturantja që futi në sherr Ramën e Topallin, fotoja që nxorri mllefet e kryeministrit në Kuvend

Postuar: 08/09/2016 - 18:59

Kjo fotografi është bërë sot në Tiranë, gjatë protestës që maturantët zhvilluan para Parlamentit.
 
Pothuajse i gjithë dëbati në parlament u përqendrua rreth fotos së kësaj maturanteje, që fillimisht u përdor nga deputetja Topalli si një shembull sesi një maturante e shkëlqyer nuk arriti të fitojë në universitet.
 
Mësohet se maturantja ka mesatare 9.8, por nuk ka arritur që të fitojë degën që dëshiron në universitet. Ajo protestoi sot para parlamentit, pasi sipas skemës së re të llogaritjes së pikëve, ajo nuk arriti të sigurojë degën që preferonte.
 
Maturantet që protestuan sot akuzojne Ministrine e Arsimit se ndryshoi në minutë të fundit mënyrën e llogaritjes së pikëve, duke lënë jashtë listave paraprake të fituesve mijëra maturantë me mesatare të larta.
 
Pavarësisht protestave, kryeministri Rama garantoi sot se të gjithë maturantët do të kenë mundësit që të ndjekin studimet dhe brenda 10 ditëve kjo ëështje do të zgjidhet. Rama garantoi të gjithë maturantët se sistemi i ri garanton.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 22:13

Gjykata italiane ka vendosur të dënojë me 5 vjet burg një shqiptar, i cili ishte kapur në flagrancë me 27 kg kokainë.

Postuar: 18/10/2019 - 21:33

11-vjeçari Alvin Berisha, djali nga Shqipëria i cili kishte mbetur në kampet e ISIS ka humbur gju

Postuar: 18/10/2019 - 20:51

Një makinë është përmbysur në Tiranë, ndërsa raportohet se ka edhe të plagosur.

Postuar: 18/10/2019 - 19:46

Tetori po mbyllet me temperatura të larta, madje ka nga ata që kanë zgjedhur edhe bregdetin për t

Postuar: 18/10/2019 - 19:40

Prokurori Besnik Muçi është betuar si anëtar i Gjykatës Kushtetuese pasditen e sotme përpara Pres

Postuar: 18/10/2019 - 14:45

Një mjet tip ‘Benz’ me targa gjermane shpërtheu mëngjesin e sotëm në rrugën “Si