Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ja në cilat qytete do arrijnë temperaturat deri në 40 gradë/ Mos i humbni këto këshilla për të përballuar të nxehtin

Postuar: 23/07/2019 - 12:53

Ndonëse korriku deri tani ishte një muaj relativisht i freskët, 10 ditëshi i fundit i tij pritet të përfshihet nga temperatura ektremisht të larta.

Një valë e re të nxehti do të përfshijë gjithë territorin e vendit ku temperaturat pritet që të kalojnë edhe mbi 40 gradë.

Sipas të dhënave të Meteo.al, të cilit i referohet AgroWeb.org pritet që javën e fundit të korrikut, temperaturat të rriten deri edhe në 41 gradë.

Gjithashtu, sipas të dhënave vala e të nxehtit do të përfshijë edhe ultësirën perëndimore, me qytetet e Shkodrës dhe Lezhës, e gjithashtu gjithë vijën e bregdetit të jugut.

Temperaturat e larta do të përfshijnë edhe qarkun e Beratit, përkatësisht me qytetet e Kuçovës si dhe Urën Vajgurore.

Luhatjet e Motit
Ndonëse kjo do të jetë periudha më e nxehtë për muajin korrik, pritet që pas kësaj vale të nxehti temperaturat të pësojnë një ulje të lehtë.

Por relativisht edhe muaji gusht pritet të krakaterizohet nga temperatuat e larta dhe moti i nxehtë.

Edhe Meteoalb, në një njoftim të tij sot bën me dije se temperaturat kanë nisur të rriten dhe pritet që të arrijnë në nivelet 38-39 gradë duke u intensifikuar në ditët në vijim.

Drobitja nga Vapa dhe Trajtimet E Domosdoshme
Nëse vini re shenja të drobitjes nga vapa ose goditjes nga dielli duhet të merrni menjëherë hapat e mëposhtëm:

Zhvendosuni menjëherë në hije;

Mos qëndroni më në diell;

Ndizni kondicionerin ose freskuese;

Lajeni trupin me ujë të vakët;

Pini ujë ose lëngje të tjera.

Në raste ekstreme mund të përdorni kompresa akulli në zonën e qafës, sqetullave dhe ijëve.

Me rritjen e temperaturave është e rëndësishme që njeriu të parandalojë problemet që vijnë prej tyre.

Mbajeni trupin të freskët nëpërmjet këtyre strategjive të listuara më poshtë nga AgroWeb.org:

Qëndroni në ambiente të brendshme gjatë pikut të vapës;

Kur jeni në ambiente të jashtme, mundohuni të qëndroni në hije;

Pini 2-4 gota me ujë tepër çdo orë kur jeni të ekspozuar ndaj vapës;

Vishni rroba të lehta prej pambuku;

Lahuni me ujë të vakët;

Mbani kapele;

Shmangni pije dehidratuese me alkol dhe kafeinë;

Kaloni një pjesë të ditës në një ambient me ajër të kondicionuar.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/08/2019 - 21:20

Është riaktivizuar para disa orësh vatra e zjarrit një malin e Shëngjinit.

Për shkak të terrenit malor, mësohet se ka patur vështirësi nga forcat zjarrfikëse për izolimin e vatrës së zjarrit.

Postuar: 23/08/2019 - 20:38

Në Shëngjin flakët e kanë marrë seriozisht dhe nuk kanë ndërmend që të ndalen, që prej mbrëmjes

Postuar: 23/08/2019 - 20:19

Ditën e sotme, ashtu si çdo ditë, kryeministri Edi Rama ka publikuar mendimin e një aktoreje, e c

Postuar: 23/08/2019 - 19:39

Shumë vatra zjarri janë regjistruar në territorin shqiptar në këto ditë të nxehta, duke shkaktuar

Postuar: 23/08/2019 - 18:15

Tetë afganë janë ndaluar nga policia kufitare në tentativë për të kaluar në mënyrë të paligjshme

Postuar: 23/08/2019 - 18:03

Gazetarja Klodiana Lala foli në lidhje me dosjen 184, në të cilën shfaqen zyrtarë të lartë të sht

Postuar: 23/08/2019 - 17:48

Një 26-vjeçar, teknik për montimin dhe riparimin e kondicionerëve, humbi jetën pasi u qëllua me n