BREAKING NEWS

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i vranë edhe vëllain në…

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i
x
BREAKING NEWS

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi në Sarandë, arrestohet autori, ja ku ishte fshehur

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi
x
BREAKING NEWS

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një 20-vjeçar në Elbasan

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një
x
BREAKING NEWS

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të vrarë

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të
x
BREAKING NEWS

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri goditi dy herë me thikë klientin e restorantit për një vend parkimi

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri
x

Aktualitet

“Janë intime”/ Vajzat e mitura mbulohen me shami, plas keq sherri mes Nanos, Rakipit dhe Xhaferajt: Keni qëndrim të gabuar! (REPLIKAT)

“Janë intime”/ Vajzat e mitura mbulohen me shami, plas keq

A duhet të lejohet mbulimi i vajzave të mitura në ambiente publike, siç ndodhi në disa raste në Sheshin Skënderbej gjatë faljes së Bajramit, ku u shfaqën disa fëmijë të mbuluar.

Në emisionin "Të Paekspozuarit", u diskutua kjo çështje dhe pati debat mes të ftuarëve.

Debati:

Ylli Rakipi: Në Sheshin Skënderbej kemi parë në foto, vajza të mitura me shami në shesh. A është e këshillueshme në islam që fëmijët të mbulohen?

Ermir Gjinishi: Jo, ka një moshë të caktuar. Ndodh njëlloj si në stadium kur merr nipin dhe i vesh fanellën e Milanit përshembull.

Anjeza Xhaferaj: Ju e shihni nga këndvështrimi që është e gabuar.

Ermir Gjinishi: Po flasim për ditë feste, që ka status të veçantë. Në ditë feste, njerëzit mundohen të imitojnë ritin e festës. Nëse ndjek ritin e festës së ditës së verës, prindërit përpiqet ti vishni mirë fëmijët... Ky është rasti pra. Po flet për një sistem besimi. Nuk funksionon ajo ditë nëse nuk funksionon riti. Nëse ka njerëz që përdorin dhunë për tu vënë shami fëmijëve dhe bashkëshortëve, jam gati ti denoncoj.

Ylli Rakipi: Ti po thua që fëmijët të magjepsur e bëjnë vetë këtë gjë?

Anjeza Xhaferaj: Integrohet në jetën familjarë dhe bën atë që shikon.

Ermir Gjinishi: Janë imitime dhe jo qëndrime.

Mustafa Nano: Po vini një simetri midis një ndeshje dhe fesë. Nuk ka simetri mes Sheshit Skënderbej dhe fesë. Mirë është që fenë njerëzit e zgjedhin vetë. Ndërsa të zgjedhësh një skuadër futbolli, është gjëja më e parëndësishme. Te Sheshi, edhe në Perëndim para ca kohësh, krishterët dilnin nëpër sheshe. Sot, ndoshta në Itali po, por në vende të tjera, në Francë, në Gjermani dhe Britaninë e Madhe, kjo nuk bëhet më. Nëse e bëjnë, e bëjnë myslimanët