BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Aktualitet

Juristi i njohur “plas bombën”: Sulmi kibernetik, jo nga Irani. AKSHI, skandal më i madh se Inceneratorët

Juristi i njohur “plas bombën”: Sulmi kibernetik, jo nga Irani.

Për juristin Redon Meksi, AKSHI është skandal më i madh se afera e inceneratorëve. Nga studio e Quo Vadis, Meksi duke iu referuar deklaratave të Këlliçit se në 10 vite janë dhënë 400 mln euro për mbrojtjen e të dhënave, nuk është bërë asnjë gjë.

“Për mua, kjo e AKSH-it është një skandal më i madh se i inceneratorëve, edhe nga ana monetare. Tek inceneratorët, kemi 3 inceneratorë që ndërtoheshin, që kanë një vlerë ndërtimi në fund fare. Kurse këtu shohm 400 mln euro siç thotë Belindi në 10 vite që nuk kanë bërë asnjë gjë. Nuk kemi një program që mbron, nuk kemi një sistem që funksionon. Është komplet e dështuar. Kjo e të dhënave është problem serioz, por ne si popull nuk e kuptojmë”, tha Meksi.

Por ndryshe nga qeveria dhe opozita, Meksi thotë se nuk ka asnjë provë që sulmi kibernetik të ketë ardhur nga Irani.

“Është gjetja e armikut, Irani, por unë nuk e shoh ashtu. Nuk shoh që të kem një provë që të them është Irani në këtë mes”, tha ai.