BREAKING NEWS

Rritet frikshëm bilanci i të prekurve me koronavirus në vend, 15 mjekë dhe infermierë rezultojnë pozitivë me COVID-19, dalin dyshimet kush i infektoi

Rritet frikshëm bilanci i të prekurve me koronavirus në vend, 15
x

Aktualitet

A ka rrezik vendi të përballet me një tsunam pas tërmetit? Flet sizmiologu i njohur

A  ka rrezik vendi të përballet me një tsunam pas tërmetit?

Në studion e Report Tv, sizmiologu Rrapo Ormeni, ka deklaruar se vendi nuk do të përballet me një tsunam, ndonëse ka pasur mbi 340 lëkundje nga dita e djeshme. Ai tha se për të pasur tsunam, duke të plotësohen disa kushte ku më kryesori është magnituta e lartë, mbi 7 ballë, gjë që në Shqipëri nuk ka ndodhur.

 
"Duhet të plotësohen disa kushte. Kur magnituta është shumë e madhe, mbi 7. Më pas madhësia e tsunamit, varet nga thellësia e valës, por nuk kemi të bëjmë me një tsunam", tha Ormeni.

Më të lexuarat