Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kaloi vettingun, por kërkohet shkarkimi nga detyra i Xhezair Zaganjorit

Postuar: 12/10/2018 - 15:27

Komisioneri Publik ankimon vendimin e Komisionit të  Pavarur të Kualifikimit për kryetarin e Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori.
 
Ankimimi në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit pranë Gjykatës Kushtetuese i Komisioneri Publik u bë pasi shqyrtoi vendimin e Komisiont të Pavarur të Kualifikimit, si dhe mori në konsideratë rekomandimin e paraqitur nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për të paraqitur ankim.
 
Komisioneri Publik vlerëson se bazuar në provat dhe faktet e administruara nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, subjekti i rivlerësimit, Xhezair Zaganjori, nuk arrin një nivel të besueshëm në vlerësimin e pasurisë.
 
Nëpërmjet këtij ankimi, Komisioneri Publik kërkon nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit të marrë në shqyrtim çështjen në seancë gjyqësore dhe në përfundim të gjykimit të ndryshojë vendimin nr.46, datë 24.7.2018, të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit duke vendosur shkarkimin nga detyra të subjektit të rivlerësimit z. Xhezair Zaganjori, Kryetar i Gjykatës së Lartë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 16:07

Në ditën e shtatë të protestës së tyre, studentët e të gjitha Universiteteve publike janë mbledhur për të protestuar para Ministrisë së Arsimit, ndërsa aty pritën për disa orë deri në përfundim të afatit që i kishin l

Postuar: 11/12/2018 - 15:46

Dhjetra forca policie janë stacionuar pranë godinës së Kryeministrisë, teksa afati që kanë vendos

Postuar: 11/12/2018 - 15:41

Një ndër gazetat më të mëdha në Amerika, The Washington Post ka shkruar për protestën e studentëv

Postuar: 11/12/2018 - 15:29

Që prej 20 minutash qytetarët e Milotit dhe Kurbinit kanë bllokuar Rrugën e Kombit, ndërsa protes

Postuar: 11/12/2018 - 15:25

Ora 16:00 e ditës së sotme është afati i fundit që studentët i kanë lënë qeverisë për të plotësua

Postuar: 11/12/2018 - 15:21

 Autoritetet amerikane kanë vërtetuar zyrtarisht se një pjesë e dokumentave të kompanisë ame