BREAKING NEWS

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik: Krenarë, por kujdes se shikoni ç’po ndodhet në... (Foto)

Pandemia e COVID! Rama publikon të dhënat dhe jep lajmin fantastik:
x

Aktualitet

“Kam hequr dorë nga votimi që në 1997”, gazetari i njohur shqiptar e thotë troç: Shumica e njerëzve që votojnë janë militantë të një partie, nuk duan t’ia dinë fare për…

“Kam hequr dorë nga votimi që në 1997”, gazetari i

Gazetari Leonard Veizi teksa komentoi në emisionin ‘Historia ime’ se çfarë ka ndodhur me votën e shqiptarëve ndër vite, u shpreh se shumica e njerëzve votojnë sepse janë militantë të një partie dhe nuk duan t’ia dinë për programet që partitë kanë.

Mirela Milori: Leonard nga se nisemi që votojmë?

Leonard Veizi: Nga militantizmi. Shumica e njerëzve që shkojnë të votojnë janë militantë të një partie, nuk duan t’ja dinë fare. Ajo pjesa e elektoratit grijë mund të mendohet se çfarë do fitojë, çfarë do marrë.

Mirela Milori: Ka elektorat grin në Shqipëri? Sepse në zgjedhje normale pikërisht është elektorati gri ai që jep efektin.

Leonard Veizi: Vitet e fundit ka shumë mundësi të ndikojë sepse më përpara elektorati gri ka qenë inekzistent. Njerëzit ishin ndarë fort në dy kampe kryesore dhe shkonin më mënyrë të verbër të hidhnin votën. Programi i partisë nuk ka rëndësie përballë një militanti i cili do vetëm fletën e votimit dhe emrin e kryetarit të partisë.

Leonardi tregon se ka hequr dorë nga votimi që në vitin 1997 .

Mirela Milori: Nuk ke frikë që ajo vota jote mund të përdoret nga dikush sepse është edhe manipulimi i votës.

Leonard Veizi: Jam dakort, por unë në ndërgjegjen time jam i pastër duke thënë që ti e merr pushtetin pa ndihmën time dhe jam me veten time i ndërgjegjshëm.