BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Aktualitet

Kancelari austriak: Maqedonia e Veriut ndryshoi dhe emrin për BE-në! Është detyrimi ynë që të nisë procesi i anëtarësimit

Kancelari austriak: Maqedonia e Veriut ndryshoi dhe emrin për BE-në!

Kancelari i Austrisë, Karl Nehammer ka deklaruar gjatë një forumi se Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka për nisjen e negociatave me BE-në, madje duke ndryshuar edhe emrin.

Sipas tij, është detyrimi i vendeve anëtare të BE-së që të garantojnë nisjen e këtij procesi.

“Ne e njohim këtë rrugëtim. Ndryshimi jonë është se ne jemi në BE dhe ju jo. Duhet angazhim jo vetëm nga Austria por edhe nga të tjerë. Na duhen forume dhe shkëmbime rajonale. Na duhen konferenca si ajo dy ditë më parë. Nuk ishte ndonjë efekt uau për krerët e BE-së. Sot Edi është këtu por dje ishte kryeministri i Shqipërisë që ishte zë akuze në emër të Ballkanit Perëndimor. Erdhi si befasi për ata që janë larg këtij rajoni. Na duhet të përballemi me faktin se interest janë të larmishme. Kur ke aleatë që janë Kroacia, Hungaria e Sllovenia dhe nëse it hemi Këshillit që nëse i japim Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit.

Kryeministri bullgar po Lufton për ekzistencën politike. Pavarësisht këtyre situatave të vështira, dje pati një zgjidhje të mirë për demokracinë. Është e rëndësishme që rajoni të bashkëpunojë. Duhet të angazhohen. Maqedonia e Veriut ka të drejtën të shqyrtojë që nëse ajo që u votua në parlamentin bullgar, të jetë në rregull. Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka të mundur për këtë process. Është detyrimi ynë që të sigurohemi që ky proces të nisë një herë e mirë. Është Bosnje Hercegovina. Vendi ka nevojë për vëmendje të plotë. Ka shumë hapa që duhen hedhur. Tensionet etnike po ngrihen në vend që të ulen. Ka progres, ndihet ndjeshëm” – tha kancelari austriak.