Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kandidon përballë Salvinit, vajza e Artur Zhejit ‘çmend’ italianët me deklaratën e saj/ Ajo që ndodhi më pas ishte e rëndë!

Postuar: 15/05/2019 - 19:15

Geri Ballo është shqiptarja e zgjedhur nga PD italiane në jug të vendit, për të kandiduar përballë partisë së ministrit të Brendshëm, Mateo Salvini, Lega Nord, për zgjedhjet e parlamentit europian. Kandidimi i saj është shoqëruar me një ortek sulmesh përmes rrjeteve sociale, për shkak se 34-vjecarja, e cila ka mbërritur në Itali që në vitet 90 ka dalë hapur kundër Salvinit.

“Mos qëndroni gjatë gjithë ditës në mediat sociale, zakonisht u themi fëmijëve. T’ia tregosh këtë ministrit të Brendshëm është me të vërtetë poshtëruese”. Kaq mjaftoi për të ndezur sulmet ndaj saj në rrjetet sociale në Itali.

Presidenti i PD në rajonin e Lazios, Nicola Zingaretti, tha se  Geri Ballo po kërcënohet dhe fyhet vetëm për shkak të origjinës shqiptare. “Kjo është ajo që po sjell kulturën e urrejtjes në vendin tonë. Ndaj me Gerin duhet të luftojë së bashku për të fituar respekt dhe barazi”, ka pohuar Zingaretti.

Në një intervistë për mediat italiane, Geri Ballo ka pohuar se ajo është e kundërta e Salvinit.

“Në Itali mbërrita në fund të viteve ’90, isha 11 vjeçe. Lega Nord bënte manifestime ku kriminalizoheshin shqiptarët dhe kjo më lëndoi. Nuk kam për ta harruar. Historia ime si një fëmijë emigranti, një e diplomuar në marrëdhëniet ndërkombëtare, që flet për mua dhe është historia e shumë të tjerëve.  Unë nuk kam frikë nga një konfrontim me Salvinin dhe në përgjithësi me këdo. Por unë do të doja t’i thosha Salvinit: të largohet nga gjuha e dhunshme, e atyre që gjithmonë kërkojnë armikun”.

Ballo thotë se sulmeve përmes rrjeteve sociale, i është përgjigjur në takime me njerëzit duke treguar një tjetër histori rreth domethënies raciste që po forcohet në Itali.

“Salvini dikur ishte kundër shqiptarëve, pastaj kundër rumunëve, kundër romëve. Ndërsa tani  kundër grave dhe çdo lloj pakice. Unë tregoj për jetën time dhe për shumë njerëz, jo vetëm për shqiptarët, të cilët kanë jetuar këtu për 30 vjet dhe janë të integruar dhe të respektuar. Kur mbërrita në Cuneo ndjeva një ndjenjë solidariteti dhe komuniteti më lejoi të kisha mundësitë që arrita. Të gjithëve ju kujtohet se si njerëzit largohen nga lufta, nga uria, por janë në gjendje të imagjinojnë një të ardhme”.

Geri Ballo thotë se ka zgjedhur të jetë një kandidate për evropianët, pasi mendon se ky është një moment vendimtar për të ardhmen e Evropës dhe të të gjithë popujve. “Sfida shumë e rëndësishme është për të mos u shtyrë më në nacionalizëm. Të ndihesh evropian është bukur, unë vij nga një vend që ishte nën një regjim të egër deri afër 30 vite më parë. E kam të qartë se çfarë do të thotë të qëndrosh prapa mureve. Evropa si ideal është shumëçka dhe nuk mund ta mohosh. Përkundrazi! Duhet t’i kthehemi ëndrrave si ato evropiane, në mënyrë që të mos biem në cinizmin e shëmtuar që përfaqëson Salvini”.

Geri Ballo ka lindur në Tiranë, dhe është vajza e gazetarit Artur Zheji. E diplomuar në Torino me një diplomë Master, ajo ka punuar në fushën e diplomacisë dhe merret me integrimin, minoritetet dhe Jugun. Përveç specializimeve në Politikat Evropiane, për 6 vjet ajo a ndjekur karrierën diplomatike në Ambasadën Shqiptare në Itali.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 15:32

I nxehti afrikan do të rikthehet sërish në Europë. Në javën që kaloi dhe ditët e para të kësaj jave temperaturat pësuan një ulje, por mesa duket freskia mbaroi me aq.

Postuar: 18/07/2019 - 15:24

IKMT ka zbarkuar ditën e sotme  në Ksamil për të prishur një objekt që funksionon si lokal,

Postuar: 18/07/2019 - 14:23

Policia italiane ka arritur të shkatërrojë një rrjet të shpërndarjes së lëndëve të forta narkotik

Postuar: 18/07/2019 - 13:21

40-vjeçari, Domi Vuksani i dënuar nga drejtësia italiane me 12 vjet burg tentoi të hynte në vendi

Postuar: 18/07/2019 - 13:14

Policia e Korçës njofton se ka arrestuar një 25-vjeçar, pasi u kap me armë pa leje dhe municion.

Postuar: 18/07/2019 - 13:01

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së parë në Durrës ka deklaruar sot se nuk ka asnjë procedim

Postuar: 18/07/2019 - 13:00

Lajmi gjatë paradites së sotme se disa njerëz nga Ministria e Kulturës po zbraznin materialet e f