Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Vizita në Gjermani për të takuar kancelaren Merkel? Ja çfarë thotë kryeministri Rama  

Vizita në Gjermani për të takuar kancelaren Merkel? Ja
x

Aktualitet

Kaosi në Kakavijë, Xhaçka zbulon çfarë i ka kërkuar palës greke: Jemi ende në diskutime

Kaosi në Kakavijë, Xhaçka zbulon çfarë i ka

Për radhën kilometrike në pikën kufitare të Kakavijës, Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka cilësuar shkaktar situatën e pandemisë që ka detyruar vendet të vendosin rregulla të reja si dhe ngutjen e qytetarëve për të udhëtuar në mënyrë që të mos preken nga kufizimet e reja nga pala greke pas 16 gushtit. Xhaçka tha një lidhje telefonike për Report Tv se ajo vetë, por edhe ministria e Jashtme dhe ajo e Shëndetësisë kanë komunikuar me homologët e tyre grek në mënyrë që të lehtësohet sa më shpjet të jetë e mundur situata duke rritur kapacitetet testuese të bërjes së tamponit në kufi, por edhe të zgjatjes së orarit të punës edhe përtej orës 22:00 , ku pikat kufitare të punojnë edhe gjatë natës. Për këto pika palët janë ende në diskutime, tha Xhaçka, ndërsa shtoi se po bëhet gjithçka është e mundur që qytetarëve të bllokuar t'u sigurohen nevojat bazike, nevojë e diktuar dhe nga situata e pandemisë.

 "Është krijuar një radhë kilometrike e atyre qytetarëve që duan të udhëtojnë drejt Greqisë. Kjo situatë është diktuar edhe nga disa rregullat dhe kufizimet e reja të vendosura nga data 17 gusht dhe kjo shpjegon ngutjen për të udhëtuar me këtë fluks gjatë këtyre ditëve. Duhet sqaruar se vendimet e qeverisë greke janë marrë për të gjitha dhe jo vetëm për vendet jashtë BE. Kemi komunikuar me palën greke dhe unë kam pasur komunikim me homologun tim dhe e njëjta gjë edhe me ministrinë e  Shëndetësisë dhe atë të Jashtme kanë komunikuar me homologët e tyre grek, për të lehtësuar situatën. Kjo nuk do të thotë heqjen e rregullave të vendosura për të gjithë, por do të thotë rritje të kapaciteteve testuese në kufi dhe për këtë po punon pala greke pasi është dhe arsyeja që ka shkaktuar radhë. Pala greke po bënë maksimumin për të rritur ekipet mjekësore dhe zgjatja e orarit përtej orës 22:00 që do e çonte në shfryrjen e situatës që na takon. Po bëjmë maksimumin për të plotësuar nevojat bazike dhe të sigurisë,krijimin e masave higjieno-sanitare të domosdoshme për kohën kur po kalojmë", tha Xhaçka.